Wolfgang Kubicki, a német szabaddemokraták (FDP) alelnöke arra szólította fel pártja koalíciós partnereit, hogy legyenek fegyelmezettebbek a koalíciós megállapodás betartásában, amely megteremtette a közös kormányzásuk alapjait. A 70 éves politikus szerint a hárompárti kormánykoalíció másik két tagja, a szociáldemokraták (SPD) és a Zöldek egyfolytában új követelésekkel állnak elő.
Ez így nem megy tovább. Ha ezen nem változtatnak, komoly problémába ütközünk
– idézte kedden a Bild Wolfgang Kubickit. A liberális alelnöke hirtelen kifakadását a német lap komoly fenyegetésként értelmezi, amelynek alapján az FDP még akár arra is kész lenne, hogy kilépjen a szövetségből.
Wolfgang Kubicki listába is szedte, mivel elégedetlen: ezek közé tartozik a sebességkorlátozás bevezetése az autópályákon, az útépítési projektek leállítása és az adóemelések. Kifejezetten nem tetszett neki az sem, hogy Saskia Esken, a szociáldemokraták társelnöke Christian Lindner szövetségi pénzügyminisztert, az FDP vezetőjét leckéztette abból, hogy „válságban adót kell emelni”.
Kubicki véleménye szerint az FDP már így is sok mindent el kellett tűrniük a pártok színei után jelzőlámpa-koalíciónak nevezett kormányon belül.
– A legnagyobb béka, amelyet le kellett nyelnünk, hogy az atomerőművek nem működhetnek tovább 2024 közepénél. Borzasztóan idegesít, hogy hirtelen nem akarunk több gázt kapni az Északi-tengeren keresztül, egyszerűen azért, mert Robert Habeck gazdasági miniszter így akarta – okolta a zöldpárti politikust a döntésért Kubicki. Az ukrajnai háború Németországot is válságba sodorta, hiszen energiaellátása jelentős mértékben függ Oroszországtól.
A krízisre való tekintettel Berlin hosszas huzavona után döntött úgy, hogy a még működő három atomerőművének élettartamát is meghosszabbítja, azonban csak jövő áprilisig. Az atomenergia további felhasználása élénk vitát okozott a kormánykoalíció tagjai között, Olaf Scholz német kancellár megoldása a hosszabbításról így kompromisszumként értelmezhető a Zöldek és az FDP között. Az ökopárt régóta a nukleáris energia heves ellenzője, míg a liberálisok az atomerőművek lassú leállításának hívei.
– Egy abszolút őrültség: a migrációs politika keretén belül egy menekülthajót finanszírozunk a földközi-tengeri mentésekhez. Ez teljesen ellentétes az Európai Unió déli tagállamainak érdekeivel és a saját érdekeinkkel is – említette meg a bevándorlással kapcsolatos politikát a kormányzó pártok közötti további nézeteltérésként Wolfgang Kubicki.
Egy friss felmérés mindeközben arra világít rá, hogy a vörös-sárga-zöld pártok együttese nem szerezné meg jelenleg a parlamenti többséget.
Az Insa közvélemény-kutató intézet felmérése rámutat: a három párt támogatottsága összesen csupán 44,5 százalékot ér el. Ezzel szemben a tavaly ellenzékbe szorult konzervatívok, a Kereszténydemokrata Unió és a bajor Keresztényszociális Unió (CDU/CSU) pártszövetsége 28 százalékra tornászta fel magát.
A felmérés eredményei alapján a szociáldemokraták 20, a Zöldek 17, a liberálisok pedig 7,5 százalékot szereznének, ha most tartanának parlamenti választásokat Németországban.
A baloldal jelenleg nem tudna az uniópártok nélkül kormányozni
– értékelte az eredményeket Hermann Binkert, az Insa vezetője.