Merre tart Európa a globális felfordulás korában? — ezzel a szakmai konferenciával nyílik meg jövő kedden az MCC Brüsszel, a Mathias Corvinus Collegium központja az uniós fővárosban.
Nem lobbimunkát végezni jöttünk, nem a magyar külügyminisztérium kirendeltsége, hanem kutatóintézmény vagyunk. Az MCC diákjainak továbbképzése mellett egy olyan tér kiépítése a feladatunk, amelyben Európa alapvető kérdéseit lehet végiggondolni
— mondta kérdésünkre telefonon Werner Patzelt német politológus, a Drezdai Műszaki Egyetem korábbi professzora, az elmúlt években az MCC munkatársa, mostantól pedig brüsszeli központjának kutatási igazgatója. — Különösen három kérdés foglalkoztat bennünket. Az első: mi tart össze bennünket, európaiakat? Köztudomású, hogy nincsen közös nyelvünk, de van-e közös kultúránk, vannak-e közös értékeink? — mondta Patzelt.
— Másodsorban azzal foglalkozunk, hogyan nézhetnek ki az idők próbáját kiálló európai intézmények. Milyen a „változó geometriára”, a nem csak a „vagy-vagy” szembenállásra épülő Európa, hiszen nem minden uniós tagállam tagja az euróövezetnek (mint például Dánia), illetve a schengeni határőrizeti térségnek? Mi lehet Ukrajna jövője? Mit kezdjünk a Nyugat-Balkánnal? Harmadszor pedig azt vesszük szemügyre, hogyan tudja Európa gazdaságilag és katonailag érvényesíteni a képességeit a Nyugaton és a kereszténységen túlmutató világban. Ehhez összehangolt kül- és biztonságpolitikára van szükség — tette hozzá.
A brüsszeli központ kisebb létszámmal nyílik meg, és munkájában szakpolitikusokra, valamint vendégkutatókra is számít.
Természetesen vitákat is szervezünk majd, hogy megosszuk eredményeinket a brüsszeli nyilvánossággal. Ezek ellentmondásos kérdések megvitatására is szolgálhatnak. Nem is töltenénk be a feladatunkat, ha csak magunknak tartanánk meg az eredményeinket
— mondta a kutatási igazgató.
A világméretű járvány és az ukrajnai háború felfedte, hogyan is működik vagy épp kellene működnie a világnak, és arra ösztönöz minket, hogy tanuljunk a történelemből és egymástól. A már rég eldöntöttnek hitt dolgok mára megkérdőjeleződtek, az európaiaknak pedig nyílt és őszinte vitára van szükségük. A környezetvédelemmel, a békével, a gazdasággal, az energiával, az oktatással, a migrációval és a társadalmi összhanggal kapcsolatos kérdésekben józan ítélőképességre van szükség — mondta Frank Füredi, a több mint ötven éve Nagy-Britanniában élő, magyar származású szociológus, a brüsszeli központ ügyvezető igazgatója, akit az MCC közleménye idézett.