Washington magasabb szintre emelné kapcsolatát az ASEAN-nel

Biden phnompeni programja kezdetén kétoldalú találkozót folytatott a kambodzsai miniszterelnökkel.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 11. 12. 16:56
BIDEN, Joe; BLINKEN, Antony; SULLIVAN, Jake
Phnompen, 2022. november 12. Joe Biden amerikai elnök a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége, az ASEAN és az Egyesült Államok csúcstalálkozóján Phnompenhben 2022. november 12-én. A háttérben Antony Blinken amerikai külügyminiszter (b) és Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó (k). MTI/EPA/Kith Serey Fotó: Kith Serey
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Joe Biden amerikai elnök bejelentette szombaton a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) állam- és kormányfői csúcstalálkozóján, hogy az Egyesült Államok az átfogó stratégiai partnerség szintjére emeli kapcsolatát a szervezettel. A DPA hírügynökség magyarázata szerint Washington Kína térségbeli befolyásának ellensúlyozására akarja megtenni ezt a lépést.

Biden közölte, hogy az amerikai kormány az ASEAN megerősítésére és Délkelet-Ázsia közlekedési és távközlési infrastruktúrájának fejlesztésére 850 millió dolláros befektetésösztönzési programot akar indítani. 

– Az ASEAN kormányom indiai csendes-óceáni stratégiájának fókuszában van – jelentette ki. Az Egyesült Államok és az ASEAN együtt fog működni a világ legsúlyosabb problémáinak megoldásában, olyanokéban, mint a klímaváltozás vagy a jogállamiság fenyegetettsége.

Az indiai csendes-óceáni térséget egy szabad, nyitott, stabil, gyarapodó, rugalmas és biztonságos világrésszé tesszük

– tette hozzá. Az együttműködésnek része lesz például egy délkelet-ázsiai integrált elektromosjármű-hálózat a globális felmelegedés elleni küzdelem részeként – mondta.

Az Egyesült Államok legnagyobb gazdasági és katonai riválisa, Kína már tavaly megkötötte az átfogó stratégiai partnerségi megállapodást az ASEAN-nal, a héten pedig Li Ko-csiang kínai kormányfő azt javasolta az ASEAN soros elnökségét betöltő Kambodzsa miniszterelnökének, Hun Szennek, hogy fejlesszék ezt még magasabb szintre.

A DPA szerint Biden az ASEAN-csúcson tulajdonképpen azt készíti elő, hogy hétfőn a gazdaságilag legjelentősebb húsz ország (G20) indonéziai csúcstalálkozóján először szemtől szemben találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel.

Biden szombati phnompeni programját kétoldalú találkozóval kezdte a házigazdával, Hun Szen kambodzsai miniszterelnökkel. Tárgyaltak a gazdasági együttműködésről, de emberi jogi és Washington szempontjából katonai-biztonsági kérdésekről is. A Fehér Ház közölte: az amerikai elnök arra kérte Hun Szent, hogy még a 2023-as választások előtt tegye szabaddá a civil és a politikai életet. A DPA megjegyezte, hogy Kambodzsa egy névleg demokratikus, de valójában autoriter rendszer. 

Washington katonai-biztonsági aggálya pedig a Ream haditengerészeti bázissal kapcsolatos, mert azt sejti, hogy ott kínai támaszpont épül. Kambodzsai tisztségviselők azonban azt mondják, egyszerűen csak a fejlesztés kínai–kambodzsai együttműködésben valósul meg.

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége, az ASEAN és az Egyesült Államok csúcstalálkozóján Phnompenben 2022. november 12-én. A háttérben Antony Blinken amerikai külügyminiszter (balra) és Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó (középen) (Fotó: MTI/EPA/Kith Serey)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.