Az Európai Unió számára létfontosságú küldetés a korrupció elleni harc, először saját házunk táján kell rendet raknunk – jelentette ki Ylva Johansson belügyekért felelős uniós biztos kedden az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén. A biztos a Katarral és az uniós parlamenttel összefüggő korrupciós üggyel kapcsolatos vitában elmondta: az Európai Bizottság zéró toleranciával fordul korrupció ellen, amely nagyon súlyos bűncselekmény, aláássa az európai demokráciát, gazdaságot és társadalmat. Johansson üdvözölte, hogy a belga hatóságok határozottan léptek fel, és az EP is támogatja a nyomozást. Reményét fejezte ki, hogy a vizsgálat lezárulta után megerősödik a parlament, és hangsúlyozta, hogy amíg nyomozás folyik, fennáll az ártatlanság vélelme.
De bárki, akit megvesztegettek, szégyellje magát, mert visszaélt az európai emberek bizalmával, akik azt várják, hogy a képviselők az ő érdekeikért harcoljanak, ne a sajátjukért. A bizalmat csak úgy lehet visszaépíteni, ha támogatjuk a nyomozást és gyökerestül kiirtjuk a korrupciót
– nyomatékosította.
A biztos hangsúlyozta, hogy a törvény teljes szigorával kell lesújtani a korrupcióra, és azt mondta, hogy ehhez az EU-nak már vannak bizonyos eszközök a kezében. – Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) az uniós költségvetéssel kapcsolatos bűncselekményekben nyomoz, az Európai Ügyészség az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel kapcsolatos vádhatósági eljárások lefolytatásával foglalkozik, továbbá létrejött a jogállamisági kondicionalitási mechanizmus, amely lehetővé teszi, hogy az uniós források ne korrupt zsebekbe vándoroljanak – taglalta.
Bejelentette, hogy jövőre új jogszabályt javasol a bizottság az elszámoltathatóság és az átláthatóság megerősítésére.
– A tagállamokban az összes korrupciós formát büntetni kell, a törvénytelen meggazdagodást, a befolyással üzérkedést, a sikkasztást. Ezek uniós szintű büntetésére van szükség – hangoztatta. Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője a vitához való hozzászólásában elmondta:
Az EU történetének egyik legsúlyosabb korrupciós botrányáról van szó. A brüsszeli korrupció az egész unió intézményrendszerének a hitelességét rengeti meg.
Véleménye szerint világossá vált, hogy „a baloldal korrupcióellenességről szóló hagymázas szólamai csupán ócska politikai hazugságok. – Guy Verhofstadtéknak az átláthatóság meg ellenőrizhetőség melletti szövegei csupán a brüsszeli korrupció elfedését szolgálják. A rabló kiáltott pandúrt, mivel a képmutatás netovábbja, hogy politikai hazugságokra alapozva napi rendszerességgel vádolnak meg nemzeti kormányokat korrupcióval és követelnek ellenük pénzügyi szankciókat, mindeközben pedig a politikai befolyás áruba bocsátása a baloldalnál maga a norma – hangoztatta. Kiemelte: ezzel a botránnyal Brüsszel minden hitelességét elveszítette ahhoz, hogy másokon számonkérje a korrupciót.
Borítókép: Eva Kaili görög szocialista képviselő, az Európai Parlament alelnöke rendőrség által lezárt irodájának ajtaja a parlament strasbourgi épületében 2022. december 13-án. Kailit korrupció gyanújával vizsgálati fogságba helyezték Belgiumban december 11-én.
(Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand)