A világ legszegényebb országainak vissza kell venniük az Európai Unió által kitoloncolt állampolgáraikat, ha továbbra is élvezni akarják a vámmentes kereskedelem előnyeit a 27 tagállamot tömörítő blokkal – a nagykövetek kedden, az Európai Bizottság ajánlása nyomán állapodtak meg erről az EU fejlődő és legkevésbé fejlett országokra vonatkozó különleges kereskedelmi rendszer reformjának részeként. A rendszerben a szegény országok vámmentesen juthatnak be az EU piacára anélkül, hogy cserébe meg kellene nyitniuk saját piacukat. A program célja a beruházások ösztönzése és az országok fejlődésének elősegítése – emlékeztetett a brüsszeli Politico.
Az általános gyakorlat szerint egyébként az EU különböző okokból – például ha egy adott ország súlyosan megsérti az emberi jogokat – visszavonhatja a kedvezményes elbánást, azaz gyakorlatilag újra büntető kereskedelmi vámokat vezethet be, de erre mostanáig kevés példa volt.
Ha azonban az új reformot elfogadják, az Európai Bizottság dönthet úgy, hogy újra kiveti a vámokat egy adott országra, ha az nem hajlandó visszafogadni az EU-ból kitoloncolt saját állampolgárait. A törvényről mindenesetre a bizottságnak még egyeztetnie kell az Európai Parlament kereskedelmi bizottságával is jövőre, de várhatóan a javaslatot a strasbourgi székhelyű testület is elfogadja. Ezután már csak az uniós állam- és kormányfőket tömörítő tanácsnak kell rábólintania.
Az EU csaknem hetven fejlődő országnak biztosít vámmentes hozzáférést a behozatalhoz, hogy fellendítse gazdaságukat. A bizottság korábban a Financial Times üzleti lapnak ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: a rendezett nemzetközi migráció jelentős előnyökkel járhat a migránsok származási és célországainak, és hozzájárulhat fenntartható fejlődési igényeik kielégítéséhez.
A kereskedelmi, fejlesztési és migrációs politikák közötti koherencia fokozása kulcsfontosságú annak biztosításához, hogy a migráció előnyei kölcsönösen a származási és a célországok javára váljanak
– érvelt az uniós végrehajtó testület.
Az úgynevezett általános vámkedvezményrendszer (GSP) 2014-es hatálybalépése óta csaknem 63 milliárd euróra nőtt a vámkedvezményekben részesülő országok EU-ba irányuló exportja a bizottság novemberi közlése szerint. A GSP a legkevésbé fejlett országokra hatott a legkedvezőbben: az EU-ba irányuló exportjuk mintegy negyven százalékkal növekedett és 2016-ban elérte a 23 és fél milliárd eurót.
Borítókép: Az Európai Unióba igyekvő illegális bevándorlók érkeznek a Humanity 1 hajó fedélzetén a délkelet-olaszországi Bari kikötõjébe 2022. december 11-én. Az SOS Humanity német nem kormányzati szervezet által működtetett, 261 migránst szállító Humanity 1 ezen a napon a második migránshajó, amelynek az olasz hatóságok engedélyezték a kikötést (Forrás: MTI/EPA/ANSA/Donato Fasano)