Érvénytelen lett a népszavazás Szlovákiában, de Robert Ficónak még így is a hasznára válhat

A sikertelen népszavazási kezdeményezés – legalábbis politikai szempontból – egyáltalán nem tekinthető elhibázottnak.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 01. 22. 10:25
(L-R) Robert Fico Slovakia's former Prime Minister and leader of the populist-left Smer-Social Democracy (Smer-SD), incumbent Prime Minister Peter Pellegrini and party member Juraj Blanar attend a press conference after the general elections in Bratislava, Slovakia on March 1, 2020. (Photo by VLADIMIR SIMICEK / AFP) Fotó: VLADIMIR SIMICEK / AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alacsony részvétel miatt érvénytelen lett az alkotmány módosításáról Szlovákiában szombaton tartott népszavazás – jelentette a TASR, szlovák közszolgálati hírügynökség a központi választási bizottság megerősítésére hivatkozva vasárnap.

A szombati referendumon a szavazásra jogosult választópolgárok 27,25 százaléka vett részt, miközben az érvényességhez legalább az ötven százalékuknak plusz egy személynek kellett volna érvényes voksot leadnia. A szlovák statisztikai hivatal (SÚSR) adatai szerint a népszavazáson érvényes voksot leadó választók több mint 97 százaléka igennel válaszolt a referendum egyetlen kérdésére, vagyis az alkotmány módosítása mellett szavazott.

A referendum során abban nyilváníthattak véleményt a választók, akarják-e az alaptörvény módosítását annak érdekében, hogy a jövőben a parlament megbízatási időszaka egy népszavazással vagy a törvényhozás határozatával is lerövidíthető legyen.

A népszavazás kiírását a legnagyobb szlovák ellenzéki párt, a Robert Fico vezette Irány (Smer–SD) több más ellenzéki párt támogatásával kezdeményezte tavaly júniusban, annak kiírására mintegy négyszázezer aláírás gyűlt össze.

A referendumnak eredetileg két kérdést kellett volna tartalmaznia, a másodikban az Eduard Heger vezette kormány azonnali távozására lehetett volna igent vagy nemet mondani. Ez utóbbiról azonban októberben az alkotmánybíróság – Zuzana Caputová államfő beadványa alapján – úgy döntött, hogy nincs összhangban az alaptörvénnyel, és így a népszavazást csak a második kérdésről lehetett megtartani.

Az ország történetében a mostani volt a kilencedik népszavazás, az eddigiek közül – a megköveteltnél alacsonyabb részvételi arány miatt – csak egy lett érvényes, a 2003-ban az ország európai uniós csatlakozásáról tartott népszavazás, amelyen a szavazásra jogosultak 52 százaléka vett részt. A többi esetben az érvénytelenséget éppen a gyakori népszavazások magyarázzak, hiszen a pártok bevett eszközévé vált azokat aktuálpolitikai célokra felhasználni.

Ennek ellenére a népszavazási kezdeményezés – legalábbis politikai szempontból – egyáltalán nem tekinthető elhibázottnak. 

Jól taktikázhatott tehát Robert Fico és a Smer–SD párt, ugyanis így azzal tudják vádolni a kormánypártokat, hogy azok „ragaszkodnak a hatalomhoz”, amely üzenetet segíti, hogy a kormánypártok húzzák-halasztják a választások kiírását.

 

Borítókép: Robert Fico, Szlovákia volt miniszterelnöke és a baloldali Smer–Szociáldemokrácia (Smer–SD) párt vezetője, Peter Pellegrini, a Szlovák Nemzeti Tanács tagja és Juraj Blanár párttag (balról jobbra) részt vett a márciusi pozsonyi általános választások utáni sajtótájékoztatón. 2020. március 1-jén. (Fotó: Vladimir Simicek/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.