Újabb tüntetésekre készült fel szerdán Luiz Inácio Lula da Silva baloldali brazil elnök tizenegy napos kormánya, miután vasárnap az előző elnök, a jobboldali Jair Bolsonaro hívei megostromolták a főváros főbb középületeit.
A Lula kormánya országszerte fokozta a biztonsági intézkedéseket, miután a hatalom visszavételét célzó újabb nagyvárosi tömegdemonstrációkra szólítottak fel a Bolsonaro-párti közösségi médiumokban.
A kormányellenes tüntetések szervezői az elmúlt hetekben a közösségi portálokon az utak és a kőolajfinomítók blokádjára, az áramvezetékek leszaggatására, valamint katonai puccshoz elegendő káosz keltésére szólítottak fel, hogy államcsínnyel tiltakozzanak Bolsonaro választási veresége ellen.
Szerdára intézkedtünk a biztonság megerősítése érdekében, mert újabb tüntetésekre felszólító röpiratok keringenek
− közölte Rui Costa, Lula kabinetfőnöke a helyi idő szerint kedd esti kormányülés után.
A főváros közbiztonságáért vasárnap óta felelős Ricardo Capelli szövetségi megbízott sajtótájékoztatóján kijelentette: minden biztonsági erőt mozgósítottak a tiltakozások megelőzése érdekében, és nem fognak megismétlődni a zavargások.
Alexandre de Moraes, a legfelsőbb bíróság bírája rendeletet adott ki, amelyben megtiltotta a gazdaság működését akadályozó útblokádok felállítását, és utasította a helyi hatóságokat, hogy akadályozzák meg a középületek ostromát. A bíró jóváhagyta a kormány kérését is, hogy sújtsák pénzbüntetéssel az úttorlaszokat felállító és középületeket ostromló tüntetéseket pénzelő vállalatokat.
A főügyészség kedden kérte a számvevőszéktől Bolsonaro, valamint Anderson Torres volt igazságügyminiszter és Ibaneis Rocha volt brazíliavárosi regionális kormányzó számláinak befagyasztását, és elfogatóparancsot adtak ki a hétvégi rendzavarásért felelős személyek ellen.
Vasárnap Bolsonaro több ezer szimpatizánsa megostromolta a brazil kongresszus, az elnöki palota és a legfelsőbb bíróság fővárosi épületeit, majd behatolva fosztogatni és garázdálkodni kezdett. Ez volt a legsúlyosabb támadás az ország demokratikus intézményei ellen 1985, a katonai diktatúra vége óta.