Milyen tanmenetet kellett kidolgozni a háború alatt?
Négymillió ukrán diák fejezte be a tanév első félévét 2022-ben − közölte az új év első napjaiban az ukrán oktatásügyi minisztérium. A tárca adatai szerint körülbelül százezer tanuló orosz megszállás alatt álló területen, mintegy félmillióan pedig külföldön végzik tanulmányaikat.
− Sem a szülők, sem a gyermekek nem akarják hátrahagyni az ukrán oktatási intézményeket, mi megadjuk nekik a lehetőséget, hogy itt folytassák tanulmányaikat − fogalmazott Szerhij Skarlet oktatásügyi miniszter, aki elmondta: próbálják megoldani az online oktatást, noha az áramkimaradások okozta nehézségek miatt ez nem mindig egyszerű.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az orosz−ukrán háború kezdete óta több mint háromezer ukrán iskolában, óvodában és más oktatási intézményben keletkezett kár, illetve sok esetben megsemmisült az épület.
Az Ukrajna területén jelenleg működő, több mint tizenkétezer iskolából közel ötezerben álltak át távoktatásra a háború kirobbanását követően, az intézmények egy része pedig a tél beálltával menedékhelyként szolgál.
Ideológiai frontvonal az ukrán oktatásban
Háború idején a tantermeknek egyfajta stabilitást kellene nyújtaniuk a gyermekeknek ahhoz, hogy tanulhassanak és fel tudják dolgozni a traumákat − fogalmazott az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) szakértője a The New York Times amerikai napilapnak még áprilisban. Azóta már kiderült, hogy ezt a funkciót az ukrán iskolák tantermei nem tudják betölteni, sőt.
Attól függetlenül, hogy az oroszok által megszállt területeken vagy a Kijev ellenőrzése alatt álló régiókban tanulnak a diákok, a háború az iskolapadokban is zajlik.
A 2014-ben annektált Krím félsziget és a két kelet-ukrajnai szakadár köztársaság példája jól mutatja, hogy az orosz tanterv, oktatási rendszer elsődleges célja a megszállt területeken az ukrán identitás eltörlése. Az orosz történelemtankönyvek szerint Ukrajna mindig is Oroszországhoz tartozott, az ukrán és orosz nép között pedig gyakorlatilag semmiféle különbség nincs.
Emellett a gyermekeket egészen fiatal koruktól kezdve „hazafias oktatásban” részesítik, melynek során az erre szakosodott intézményekben katonai kiképzéssel felérő képzésekben részesülnek.
Ez egyébként az ukrán oldalon sem szokatlan gyakorlat, emberi jogi szervezetek számos jelentést készítettek arról, hogy különböző táborokban az ukrán fiatalokat − egyes esetekben már nyolcéves kortól − fegyverhasználatra és túlélésre tanítják háborút megjárt katonák.
Az ukrán tantervet követő iskolákban is számos változást hozott a háború. Az orosz nyelvű oktatást a 2017-ben elfogadott oktatási törvény értelmében fokozatosan csökkentették, az idei tanévben pedig szinte teljesen visszaszorult, noha végleg nem került ki a tananyagból − kivételt képeznek ezalól az ukrán főváros kezelésében lévő intézmények.
Az eddig külön tantárgynak számító orosz irodalmat már a világirodalom részeként tanulják a diákok, a történelemórákon pedig már az olyan eseményekről is beszélnek, mint az 1930-as évek holodomorja (a Szovjetunió vezetése által generált éhínség, melyben több millió ukrán vesztette életét).