– Aki ételt ment a kukából, azt nem szabadna megbüntetni ezért – fogalmazott Cem Özdemir német mezőgazdasági miniszter, aki Marco Buschman igazságügy-miniszterrel közösen kezdeményezte, hogy büntetlenül lehessen kiszedni a még ehető élelmiszereket a szupermarketek szemeteskonténereiből abban az esetben, ha a kukázás sem birtokháborítással, sem rongálással nem jár.
A politikusok levélben arra kérték a tartományok igazságügyi minisztereit, hogy támogassák az eredetileg Hamburg tartományból származó indítványt. „A büntetőeljárásokra és pénzbírságok kiszabására vonatkozó irányelvek” módosítása Németországban tartományi hatáskör, és 2019-ben Hamburg kezdeményezése a tartományi igazságügyi miniszterek konferenciája előtt bukott el.
A kereskedők kevésbé lelkesek
A Németországi Élelmiszer-kereskedők Szövetségének sajtószóvivője, Christian Böttcher szerint az élelmiszer-kereskedők az iparág veszteségeinek csak közel hét százalékáért felelősek, bár ők sem értenek egyet azzal, hogy évente tizenegymillió tonnányi ennivaló kerül a szemétbe hazájukban.
A mi olvasatunkban a miniszterek jelenlegi kezdeményezése ott tervez változást, ahol a legkisebb a pazarlás, ráadásul olyan jogszabály módosításán keresztül, amelynek a kukázás szempontjából is alig van jelentősége. Ez az akció biztosan nem fogja visszaszorítani a pocsékolást
– fogalmazott a szóvivő. Kitért arra is, hogy a szövetség évente körülbelül 75-80 ezer tonna élelmiszert adományoz a Tafelnek, vagyis az élelmiszerbankok hálózatának. Ez viszont csak akkor lehetséges, ha garantálni tudják, hogy az adományok nem jelentenek semmiféle egészségügyi kockázatot – tette hozzá, hangsúlyozva: el akarják kerülni, hogy a kukából kihalászott élelmiszerrel valaki egészségkárosodást okozzon magának.