Félrevezető, ellenszenves, profithajhász – az amerikaiak véleménye a médiájukról

A Gallup és a Knight Foundation friss felmérése szerint egyre több amerikai bizalmatlan a médiával szemben. A többség mára úgy gondolja, hogy a hírszolgáltatók félrevezetik és félreinformálják a nyilvánosságot. Szakértők szerint mindezen érdemes lenne javítani, ugyanis a bizalmi válság már az amerikai intézményrendszert is elérte.

Forrás: knightfoundation.org2023. 02. 16. 19:30
A The New York Times napilap szerkesztőségi épülete New Yorkban. (Forrás: AP / Twitter)
A The New York Times napilap szerkesztőségi épülete New Yorkban. (Forrás: AP / Twitter)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Kifejezetten meglepő, hogy az amerikaiak 52 százaléka véli úgy, hogy az országos hírszolgáltatók nem az olvasóik, nézőik, hallgatóik érdekében dolgoznak – fogalmazott Sarah Fioroni, a Gallup amerikai elemző és tanácsadó cég munkatársa a minap publikált felmérésük kapcsán. Hozzátette: 

az eredmények mélységes bizalmatlanságot és ellenszenvet mutatnak az újságírók felé.

A Gallup – a Knight Foundation nonprofit amerikai alapítvánnyal közösen – 2017 óta követi nyomon a médiába vetett bizalom alakulását. Mindez egyre negatívabbnak mutatkozik a tengerentúlon, ugyanis amíg öt éve a megkérdezettek 43 százaléka nyilatkozott kedvezőtlenül róla, addig ez mostanra 53 százalékra nőtt.

A Gallup és Knight Foundation felmérése szerint az amerikaiak véleménye a médiáról egyre kedvezőtlenebb, 2017 óta tíz százalékponttal, 53 százalékra nőtt. Forrás: knightfoundation.org

A mostani kutatás arra is rávilágít, hogy az amerikaiak fele – 25 százalékuk ellenében – véli úgy, hogy a hírszolgáltatók félrevezetik és félreinformálják a nyilvánosságot. A kutatás szerint az amerikaiak számottevően jobban bíznak a helyi, kisebb médiában és hírszolgáltatókban, mint az országos társaikban.

A felmérés mindemellett rávilágít a pártok menti törésvonalra is. A demokraták ugyanis lényegesen jobban bíznak a hírszolgáltatókban, mint a republikánusok. Sőt, az adatok szerint a független szavazók bizalmatlansága is nőtt az elmúlt években. 

Hozzáteszik: ez már túlmutat az egészséges szkepticizmuson, és inkább egyfajta bizalmi válságot jelez.

A Gallup ennek kapcsán pedig azt a kérdést is felteszi, „hogyha a számos sajtóorgánum már évek óta magas újságírói normákat alkalmaz, akkor összességében miért csökken mégis a beléjük vetett bizalom?” A kutatás válasza alapján a bizalmatlanság az érzelmi kötődésre vezethető vissza. Mint kifejtik: 

az amerikaiak minél inkább bíznak érzelmileg a hírekben – kötődnek egy-egy hírszolgáltatóhoz –, annál inkább vélik úgy, hogy az adott sajtótermék a közösség érdekét szolgálja, annál inkább tudnak navigálni az információk komplexitásban és annál jobban hajlandók előfizetőkké is válni.

Amíg a felmérésben résztvevők „érzelmi bizalma” (emotional trust) az országos hírszolgáltatók felé 54 százalék volt, addig a helyi sajtótermékek felé 75 százalék. A legnagyobb bizalommal a nyomtatott sajtótermékek iránt voltak, míg a legkisebbel a rádióban hallott és az online olvasott hírekkel szemben.

A Gallup mindemellett hozzáteszi, hogy a hírszolgáltatókba vetett bizalom növekedésével a demokráciába vetett lojalitás is nő.

Szakértők szerint az állampolgárok bizalmi indexének fokozása pedig nem csupán a sajtó érdeke. Szerintük ugyanis már most látható az amerikai intézményekbe – mint legfelsőbb bíróság, igazságügyi minisztérium – vetett bizalom csökkenése, amely egyre inkább megosztja a társadalmat, gyakori utcai tüntetéseket és polgárháborús hangulatot eredményezve.

A bizalom Európában is hasonló. Az Eurobarométer tavalyi felmérése szerint az öreg kontinensen a televíziós adásokban (49 százalék) és a nyomtatott sajtótermékekben (39 százalék) bíznak a leginkább az emberek, míg a legkevésbé a kizárólag online elérhető hírszolgáltatókban – húsz százalék körül. Noha az európai felmérés szerint minden harmadik válaszadó találkozik heti szinten álhírekkel (fake news), kétharmaduk állította azt, hogy felismeri ezeket és jól kiigazodik a valós és manipulált hírek útvesztője között.

Borítókép: A The New York Times napilap szerkesztőségi épülete New Yorkban (Fotó: AP/Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.