A világ országainak egyre nagyobb része fontolgatja a TikTok betiltását kiberbiztonsági aggályokra hivatkozva. A vádak szerint a világszerte több mint 1,5 milliárd regisztrált felhasználóval rendelkező telefonos alkalmazást a kínai kormány adatgyűjtésre és megfigyelésre használja, egyfajta kémprogramként működik. Ezen aggályok mellett kevés figyelmet kap egy szintén veszélyes aspektusa, a fiatalok számára ajánlott tartalmak minősége és típusa, ez pedig a kínai és a nyugati TikTok közötti feltűnő különbségekben érhető tetten.
A fiatal generációk edukációja
A Douyin − a TikTok eredeti, kínai változata − 2016-ban indult el, és első ránézésre szinte teljesen ugyanolyan, mint az általunk ismert alkalmazás. A felületen különböző rövid videókat tekinthetnek meg a felhasználók, változatos témákban, a nyugati TikToktól eltérően itt például nagyobb hangsúlyt kap az internetes vásárlás. Emellett a Douyinon erőteljes cenzúra van érvényben, a pekingi vezetés számára kellemetlen eseményekről − így például az 1989-es Tienanmen téri vérengzésről − egyáltalán nem lehet találni tartalmakat.
Az egyik, a fiatalokat érintő szembetűnő különbség, hogy a kínai TikTokot a 14 év alatti felhasználók csak napi 40 percig használhatják.
Peking évek óta próbálja visszaszorítani a fiatalok körében elterjedt videójáték-függőséget és más káros online szokásokat, így például 2021-ben betiltották a 18 éven alattiak számára a hétköznapi videójátékozást, hétvégente pedig összesen három órát játszhatnak. A Douyint este 10-től reggel 6-ig egyáltalán nem használhatják a kínai fiatalok. Ebből a szempontból a nyugati TikTok sokkal megengedőbb, habár az elmúlt időszakban itt is megjelent a korlátozásra irányuló politikai és társadalmi akarat, itt a 18 éven aluliaknak egy órát engedélyez alapvetően az alkalmazás, ugyanakkor ez a beállítás kikapcsolható.