Indiában teljesen kitiltották az országból, míg például Dániában, Hollandiában, Kanadában, az Egyesült Királyságban, Tajvanon, Indonéziában és Pakisztánban részleges tilalmat rendeltek el ellene.
Korábban Joe Biden amerikai elnök – a törvényhozás támogatásával – pedig azzal „fenyegetőzött”, hogy kitiltják az országból a TikTokot a problémák miatt – alternatívaként amerikai tulajdonrészt kért a kínai vállalatból.
„Ez nem kínai ügynökvállalat”
Határozottan nem igaz, hogy a TikTok a kínai kormány kezében lenne, vagy megosztana vele információkat az amerikai felhasználókról
– írta közleményében Chew. Hozzátette: A TikTok anyavállalata a ByteDance sem egy kínai ügynökvállalat.
Míg az adatgyűjtési vádakról úgy fogalmazott, hogy „az applikáció jelenlegi verziója nem gyűjt helymeghatározási adatokat az amerikai felhasználóktól” – ám szóhasználata elgondolkodtató lehet a korábbi verziókat és a nem amerikai felhasználókat illetően.
Chew mindenesetre elismerte, hogy a biztonsági kérdéseket illetően nem csupán a szavak, hanem a tettek szintjén is megerősítést kell adniuk. Éppen ezért többek között bejelentette, hogy megerősítik a biztonsági rendszerüket, az átláthatóság jegyében harmadik félnek ellenőrzési jogkört biztosítanak és 1,5 milliárd dollárt költenek el az adatbiztonság fejlesztésére.
A közösségi média oldal vezetője továbbá leszögezte, hogy a fiatalok védelme érdekében minden 18 éven aluli felhasználói fiókok esetében 60 percre korlátozzák a képernyőidőt.
Az amerikaiak máshogy látják
Az ígéretek ellenére a kongresszus szkeptikusnak látszik, Christopher Smith republikánus képviselő „minden kétség nélkül” állította azt, hogy a „TikTok a kínai megfigyelőállam része”.
A Gallup intézet friss közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak az „elsődleges fenyegetésnek” a kiberterrorizmust jelölték meg a nukleáris fegyverek, a nemzetközi terrorizmus, vagy éppen a kínai és orosz „veszély” előtt.
Egy, a Washington Post amerikai lap által megrendelt felmérés pedig úgy találta, hogy az amerikaiak 41 százaléka – 25 százalék ellenében – támogatja a TikTok szövetségi szintű betiltását.
A válaszadók 65 százaléka szerint pedig a kínai applikáció „gyűjti az amerikai felhasználók” személyes adatait, míg 56 százalékuk szerint valószínű, hogy a kínai kormánynak befolyása van a felületen megjelenő tartalmakra.
Mások, különösen a közösségi oldal felhasználói azonban nem akarják az alkalmazás tiltását, ők csupán kikapcsolódni szeretnének a felületen.
Párizs szerint ennél nagyobb a baj
Francia politikusok azzal érvelnek, hogy a probléma nem áll meg a TikTok esetében, hanem az amerikai Instagram közösségi média oldal és a Whatsapp üzenetküldő alkalmazás esetében is adatvédelmi problémák merülnek fel.
A francia törvényhozásban dolgozókat ezért arra kérik, hogy minden közösségi média alkalmazását, használatát minimalizálják.
Tekintettel a képviselők különleges kockázati kitettségének, rendkívüli éberségre szeretnénk felhívni a figyelmüket
– fogalmazták levelükben centrista és konzervatív képviselők.
„A franciák a szuverenitásukért küzdenek” – fogalmazott a Politico brüsszeli hírportálnak Asma Mhalla, a Columbia Egyetem és a Sciences Po technológiai geopolitikai oktatója.
Mint arra a lap is emlékeztet, Emmanuel Macron francia elnök korábban például hevesen „küzdött” az amerikai „felhő-törvény” ellen – amely jogszabály lehetővé teszi az amerikai hatóságoknak, hogy lefoglalhassák a külföldi szervereken tárolt adatokat.
Párizs pedig egy saját szabályrendszer kidolgozásába kezdett az európai adatok védelme érdekében, több-kevesebb sikerrel.