A romániai gyanúsítottak metamfetamin előállításához használt alapanyagokat – efedrint és pszeudoefedrint – juttattak nagy mennyiségben 2021 januárja és 2023 februárja között Lengyelországba, ahonnan a bűnszövetkezet ottani tagjai kisebb tételekben terítették a vegyszereket a lengyelországi, csehországi és szlovákiai illegális amfetaminlaboratóriumoknak a vádhatóság közlése szerint.
Az alapanyagokat gyógyszerkészítményekhez keverték úgy, hogy miután célba juttatták a tablettákat, könnyű legyen kivonni belőlük a kábítószergyártáshoz használt összetevőket. A gyanúsítottak azonban olyan gyógyszereket használtak álcaként, amelyekre a – hivatalosan bejegyzett – romániai gyártó csak belföldi forgalmazási engedéllyel rendelkezett, exportengedéllyel nem. A DIICOT szerint azonban a készítményeket romániai kórházaknak és gyógyszertáraknak nem szállították.
A bűnszervezet összesen csaknem 170 millió efedrint és pszeudoefedrint tartalmazó tablettát juttatott így el a felvásárló cégekhez, ez a mennyiség 4,7 tonna metamfetamin előállítására volt elegendő.
A DIICOT szerint egy kilogramm amfetamin ára körülbelül 40 ezer euró, de a dílerek ennek két-háromszorosát is elkérhetik, akár 70 és 100 euró közötti összeget a drog grammjáért. A romániai gyártó 97 alkalommal szállított pasztillákat Csehországba, Bulgáriába, Litvániába és Spanyolországba – állítják a nyomozók.
Romániában március elsején tartottak házkutatásokat az üggyel kapcsolatban. Ekkor három tonna 1-es kategóriájú alapanyagot, csaknem ötmillió efedrint és pszeudoefedrint tartalmazó tablettát, a tabletták előállításához előkészített 200 kilogramm nyersanyagot, mintegy 600 ezer eurót és számos, a nyomozás szempontjából fontos dokumentumot foglaltak le.