Az alkotmánybírósághoz fordult a spanyolországi Vox a transztörvény miatt. A párt szerint a spanyol parlament által elfogadott törvény felülírja a szülők és a kiskorúak jogait.
Nehéz elhinni, hogy az elfogadott jogszabályok megfelelnek a jogi kereteknek
– mondta Javier Ortega Smith, a Vox alelnöke az alkotmánybíróság előtt tartott beszédében. Hozzátette, hogy miután januárban baloldali túlsúly alakult ki az alkotmánybíróságban, nem bíznak a független döntésben, ennek ellenére – teljesítve politikai kötelességüket – megkockáztatják a fellebbezést a transztörvény ellen.
A szerdán benyújtott dokumentumban kifejtették, hogy a transzjog gyakorlatilag korlátlan biztosítása „szembemegy az alaptörvénnyel”, ráadásul „korlátozza az ideológiai és véleménynyilvánítási szabadságot, sőt a vállalkozások szabadságát is”. A Pedro Sánchez vezette baloldali kormánykoalíció megalakulása óta ez már a 47. fellebbezés, amit a Vox a különböző, sokszor sarkalatos törvények miatt nyújtott be az alkotmánybírósághoz.
A mostani jogorvoslatban a párt felvetette, hogy a transztörvény valóban az LMBTQ-csoportok egyenlőségével foglalkozik-e azáltal, hogy kiskorúaknak biztosít lehetőséget visszafordíthatatlan lépések megtételére.
Az új transztörvény szerint ugyanis bár nem kell kötelezően hormonterápiát vagy operációt vállalniuk a nemváltáshoz, a 14–16 év közötti fiatalok szülői jelenléttel, a 16. évüket betöltöttek pedig önállóan, egy egyszerű anyakönyvi hivatali eljárás során bármikor megváltoztathatják a nemüket és a nevüket.
Ez azt jelenti, hogy sem bírósági, sem orvosi végzés nem szükséges ahhoz, hogy valakit hivatalosan fiúnak vagy lánynak nyilvánítsanak. A Vox szerint a törvény különböző családi jogokat sért, például „a szülők nem gyakorolhatják azt a jogukat és kötelességüket, hogy a gyereküket tanácsokkal, iránymutatásokkal lássák el” és terelgessék őket a számukra legjobb irányba, de még azt a jogukat is elvették általa, hogy segítő tanácsot biztosítsanak a kiskorúaknak nemi diszfória esetén.
A Vox úgy véli, hogy a törvénnyel lehetővé tették „az állam abszolút beavatkozását olyan szférákba, amelyeknek szigorúan személyes zónában kellett volna maradniuk. Az új előírások azt sugallják, hogy a szülőknek kritikátlanul el kell fogadniuk gyermekeik látásmódját annak minden veszélyével együtt. Emellett sérelmezték azt is, hogy az iskolai LMBTQ-kiadványok beépítését a tananyagba „nem a tanároknak, a kiadóknak vagy az adminisztrátoroknak kellene eldönteniük, hanem kizárólag a szülőknek”.
A fellebbezés különösen súlyosnak tartja a törvény 44. cikkének egyik bekezdésében foglaltakat is, miszerint „bárki kérheti nemének anyakönyvi megváltoztatását anélkül, hogy ezzel kapcsolatban bármit is bizonyítania kellene, kivéve a puszta akaratát”.
A Vox szerint ez sérti a jogbiztonság elvét, és olyan következményekkel jár, mint amit márciusban már meg is tapasztalhattak a spanyol állampolgárok azáltal, hogy egy asztúriai börtönben több rab egyszerre kérelmezett nemváltást azért, hogy átkerülhessen a női modulok valamelyikébe. Ez pedig a Vox szerint egyúttal bizonyítja azt is, hogy a törvény miatt sérülnek nemcsak a női jogok, hanem a büntetőjogi törvényesség elve is.
A párt egyetlen, határozott dolgot kér az alkotmánybíróságtól, méghozzá azt, hogy teljes egészében nyilvánítsa alkotmányellenesnek a spanyolországi transztörvényt.
Borítókép: illusztráció (Fotó: AFP)