Új, az ország dróniparának fejlesztésére irányuló programot indított el Kijev. A szerdán bejelentett kezdeményezés célja az ukrajnai háború során kritikus szerepet játszó technológiák fejlesztésének észszerűsítése és az innováció előmozdítása. A Brave1 elnevezésű projekt részeként a kormány azt reméli, hogy a védelmi kérdéseken dolgozó állami, katonai és magánszektorbéli fejlesztőket egy olyan technológiai klaszterbe fogja össze, amely Ukrajna számára harctéri előnyt jelent.
Figyelembe véve a közvetlenül mellettünk lévő ellenséget és annak méretét, mindenképpen szükségünk van a katonai technológia fejlesztésére, hogy meg tudjuk védeni magunkat
− mondta Mihajlo Fedorov, Ukrajna digitális átalakulásért felelős minisztere.
Fedorov az Associated Pressnek a szerdai hivatalos bejelentés előtt elmondta, hogy a kormány több mint százmillió hrivnyát (kb. 2,7 millió dollár) különített el olyan projektek finanszírozására, amelyek segíthetnek Ukrajnának megnyerni a 14 hónapja tartó konfliktust. „Sokan vannak most a harctéren a fiatal generációból, akik az újabb technológiákkal tudnának dolgozni, és szükségük van ezekre a fejlesztésekre” − mondta.
Ukrajna és Oroszország is gyakran használ pilóta nélküli rendszereket felderítésre és támadásra egyaránt. Oroszország kiterjedten alkalmazza az iráni Sahed−136 nagy hatótávolságú öngyilkos drónokat, hogy kárt tegyen az ukrán erőművekben és félelmet keltsen a civilekben.
Az ukrán kormány tavaly nyilvános adománygyűjtést indított, amelyben arra kérte a külföldi adományozókat, hogy segítsenek drónhadsereget építeni.
Olekszandr Kvjatkovszkij, az Aerorozvidka nevű, harci drónok innovációjával foglalkozó nonprofit szervezet igazgatósági tagja úgy látja, hogy a Brave1 létrehozásával olyan platformot hívott létre az ukrán kormány, amelyet a hadsereg használhat az elektronikus hadviseléssel kapcsolatos igényeinek közlésére, és stratégiai támogatást nyújt a haditechnikai iparnak. Kvjatkovszkij azonban nem biztos abban, hogy egy ilyen platform jelentős lökést adhat a haditechnika fejlesztésének.
Fevzi Ametov ukrán katona, a drónokra szakosodott Drone.ua cég társalapítója elmondta, hogy a vállalkozások és mérnökeik már most is igyekeznek beépíteni termékeikbe a katonák visszajelzéseit.
– Minden támadás, melynek során nem használunk drónokat olyan, mintha vakon mennénk be egy aknamezőre, és nem tudnánk, mi vár a sarkon túl – mondta Ametov, aki elmondta, hogy Ukrajna sokkal több erőforrást fektet be a haditechnikába, mint az orosz invázió előtt.
A drónok iránti hatalmas igény kielégítése érdekében Ukrajna az elmúlt időszakban számos döntést hozott, többek között növelték a drónok gyártását, eltörölték a drónok alkatrészeire vonatkozó importtörvényeket, és még egy adománygyűjtő kampányt is finanszíroztak.
Így több mint 108 millió dollárt gyűjtöttek össze, amit a háborúhoz szükséges drónok vásárlása és építése mellett új pilóták képzésére költöttek.
A katonák a konfliktus mindkét oldalán egyre inkább támaszkodnak a kisebb és viszonylag olcsó drónokra, amelyeket hagyományosan többek között filmek, videók készítésére használnak. Az egyik ilyen a DJI Mavic, amely az egyik legnépszerűbb hobbidrón a világon.
Ez a típus az utóbbi időben rendszeresen felbukkant a frontvonalon, ugyanis a könnyű irányíthatóság mellett rendkívül olcsó, nagyjából kétezer dollárba kerül.
Tavaly a kínai gyártó ugyan betiltotta az Ukrajnába és Oroszországba irányuló exportot, ragaszkodva ahhoz, hogy termékei kizárólag polgári felhasználásra szolgálnak, azonban a tilalom ellenére is több ezer darabot tudtak belőle beszerezni.
Borítókép: Ukrán katona irányít egy DJI Mavic drónt (Fotó: Getty Images)