Bár Sunak nem szorgalmazta a Kína és a Nyugat közötti teljes szakítást, támogatta a G7 vezetői által felvetett „kockázatmentesítést”.
„A G7-eknek más országokkal együtt kell dolgoznia, hogy csökkentsük a kockázatot és az ellátási láncok sebezhetőségét, amit Kínától láttunk, megtegyük a szükséges lépéseket, hogy megvédjük magunkat az ellenséges befektetésekkel szemben, és mindezt úgy tegyük, hogy ne okozzunk kárt egymásnak” − idézi a brit miniszterelnököt a Politico.
A Pekingnek címzett erőteljes nyilatkozatban a G7-országok vezetői megállapodtak a kritikus ásványi anyagok forrásainak diverzifikálásában, új koordinációs platform létrehozásában a gazdasági kényszerítéssel szembeni fellépés érdekében, és elítélték a Dél-kínai-tengeren fennálló status quo megváltoztatására irányuló minden kísérletet. Ez a határozott álláspont bírálatot váltott ki a kínai külügyminisztériumból, amely azzal vádolta a G7-eket, hogy beavatkoznak Kína belügyeibe. A brit Konzervatív Párton belül egyre nagyobb nyomás nehezedik Sunakra, hogy határozottabb álláspontot képviseljen Kínával kapcsolatban. Liz Truss volt miniszterelnök egyenesen arra ösztönözte, hogy minősítse Kínát az Egyesült Királyság biztonságát fenyegető veszélynek.
Borítókép: Rishi Sunak brit miniszterelnök (Fotó: AFP/Justin Tallis)