A „Köszönöm, Magyarország” nevű rendezvényt – Mongólia budapesti nagykövetsége és a Magyarországon tanuló Mongol Diákok Egyesületének közös szervezésében – a Petőfi Irodalmi Múzeumban rendezték meg május 16-án. Az esemény alkalmat adott, hogy a Magyarországon a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram segítségével tanuló mongol diákok beszámoljanak élményeikről. Az eseményt megnyitó Sainnyambuu Baatarjav, Mongólia budapesti nagykövete kiemelte, hogy Mongólia és Magyarország több évtizedes hagyományos kapcsolatrendszerre tekint vissza, és a mongol nép hálás Magyarországnak a gyakori segítségnyújtásért.
A nagykövet elmondta, hogy az oktatás és a kultúra terén megvalósuló intenzív együttműködésben ma már kétszáz mongol diák tanul Magyarországon a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramban, és köszönetet mondott az oktató tanároknak, a program munkatársainak, valamint a magyar kormánynak.
A program roppant sikeres, hisz indulása óta sok száz hallgató végezte el az egyetemet, majd hazautazásukat követően a mongol gazdaságot gyarapították, fogalmazott lapunk kérdésére a nagykövet, majd hozzátette:
Mongólia az év végén természetesen támogatni fogja a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram további két évvel történő meghosszabbítását, hisz az egy olyan komoly szellemi befektetés Mongólia számára, hogy pénzben mérve fel sem lehet becsülni.
– A program roppant népszerű, hisz ma már ötszörös a túljelentkezés Mongóliában – mondta a nagykövet, hangsúlyozva, hogy a programnak komoly jövője van, mert az a kultúrát, a gazdaságot és a politikát – tehát a társadalmat érintő számos csatornát – is magába foglalja.
– Azok a mongol diákok, akik éveken át Magyarországon tanulva megismerték a magyarokat, sőt a magyar konyhát és kultúrát, Mongóliába hazatérve tovább terjesztik majd a Magyarországon megszerzett tudást és tapasztalatot, és ezzel együtt Magyarország dicséretét is, legyenek bárhol máshol is külföldön.
A rendezvényen szintén felszólaló Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára kiváló döntésnek nevezte, hogy a mongol diákok Magyarországot választották.
Elmondta, hogy a Stipendium Hungaricum program célja a magyar felsőoktatás nemzetköziesítése, illetve hogy a legjobb diákokat vonzza Magyarországra, tovább gazdagítva ezzel Magyarország kulturális örökségét is.
A helyettes államtitkár, aki május 8-án egyeztetett Mongólia budapesti nagykövetével az ösztöndíjprogram hosszabbításáról, kifejtette, hogy jelenleg kilencven ország és mintegy 12 ezer diák tartozik a programba, de hangsúlyozta, hogy Mongólia – lakosságához mérten – a legtöbb diákot küldi a programba. Hozzzátette: idén például rekordmennyiségű, körülbelül 57 ezer diák jelentkezett.
Bár önmagában ez a rendezvény is jelzi a magyar kormány iránti hálát, ez a hála abban is megnyilvánulhat, ha a diákok jól és szorgalmasan tanulnak, szakmailag is fejlődnek, és hazatérve magukkal viszik Magyarország egy-egy szeletét, fogalmazott a helyettes államtitkár.
Borítókép: Sainnyambuu Baatarjav, Mongólia budapesti nagykövete nyitóbeszédet mond a Petőfi Irodalmi Múzeumban megrendezett „Köszönöm, Magyarország” rendezvényen 2023. május 16-án (Fotó: Teknős Miklós)