Történelmi mértékű aszály sújtja a Franciaország déli részén lévő Pyrénées-Orientales nevű régiót,
a helyzet olyan súlyos, hogy több települést is természeti katasztrófa sújtott területté nyilvánítottak.
A BFMTV nevű francia lap értesülései szerint 1959 óta, tehát több mint hatvan éve nem volt olyan rendkívüli szárazság a megyében, mint most, ezért a megye vezetése válságintézkedéseket vezet be, melyek előreláthatóan a nyár végéig érvényben maradnak. A rendelkezések vízkorlátozást és a vízkészletek hatósági kezelését egyaránt tartalmazzák, a helyzet különösen a Spanyolországgal közös Têt és Agly folyók mentén kritikus.
A prefektus április végén arról számolt be a Twitteren, hogy a térség 226 településéből 186-ban kilenc konkrét víztakarékossági intézkedést vezettek be és munkálatokat fognak végezni azokon a településeken, ahol jelentős szivárgást észleltek a vízhálózaton.
Az idegenforgalmi vállalkozások és a kikötők is elkötelezték magukat amellett, hogy a szokásos fogyasztásukhoz képest 30–70 százalékkal visszafogják a vízhasználatukat, továbbá a prefektus a témával kapcsolatos kommunikációs kampányokat indít minden lakos, turista és fiatal számára.
A rendkívüli helyzetre való tekintettel a Francia Köztársaság Hivatalos Lapja (Journal Officiel) május 3-án közzétett egy miniszteri rendeletet, melynek értelmében mindenkinek, akit kár ért a rendkívüli aszály miatt, 30 nap áll rendelkezésére, hogy a kárt bejelentse a biztosítójának. A közlemény alapján a helyzet a 2022 nyarán tapasztalt aszályhoz kapcsolódik.
Május 6-án, szombaton a térségbe látogatott Marc Fesneau francia agrárminiszter, aki ígéretet tett a térség gazdáinak arra, hogy az állam kárpótolja őket a kivételes szárazság miatt elszenvedett veszteségeikért.
A TF1 számolt be róla, hogy
a miniszter a koronavírus idején tapasztalt válsághoz hasonlította a helyzetet, elmondása alapján az érintett gazdák a beépítetlen földjeik után automatikus adókedvezményben részesülnek és haladékot kapnak a társadalombiztosítási járulékok befizetésére.
A politikus ezen kívül hosszú távú intézkedéseket is kíván tenni a helyzet megoldása érdekében, mivel Pyrénées-Orientales megyében több mint egy éve fennálló tartós szárazság miatt rendkívüli helyzet alakult ki, emellett Franciaország arra kéri az Európai Uniót, hogy emelje meg a KAP támogatás előlegének összegét, melynek folyósítására október 16-tól kerül sor.
A politikus a Twitteren közzétett közleményében azt is kiemelte, hogy a francia kormány maximálisan támogatja a szektorban dolgozókat és segíti a gazdákat gazdasági és ökológiai átalakulásukban, mivel ez az egyetlen lehetséges út, hozzátéve, hogy nincs mezőgazdaság víz nélkül.
A térségben a lakosságra vonatkozó rendelkezéseket és tilalmakat is bevezetnek annak érdekében, hogy minél kevesebb vizet pazaroljanak az emberek. A témával kapcsolatban az Rtl-nek nyilatkozott Christophe Béchu francia környezetvédelmi miniszter, aki bejelentette, hogy a jelenleg is érvényben lévő locsolási, autómosási és medence feltöltési tilalom mellett május 10-től Pyrénées-Orientales régióban megtiltják a föld feletti medencék árusítását.
A hír hallatán, aki csak teheti, még igyekszik gyorsan beszerezni a forró nyár egyik elengedhetetlen kellékét. Így tett egy, a stáb által megkérdezett többgyermekes anya is, aki el sem tudja képzelni a nyarat a felfrissülést biztosító kerti medence nélkül.
A riportban szereplő nő azonban, bár még az utolsó pillanatban sikerült szert tennie egy medencére, nem örülhet felhőtlenül a szerzeménynek, mivel az érvényben lévő rendelkezés értelmében tilos azt vízzel feltölteni.
A tűzoltóknak is komoly fejtörést okoz az esetleges tűzesetekre való felkészülés, a rendkívüli szárazság miatt ugyanis a térségben fokozott a tűzveszély. A tűzoltók minden lehetőséget megragadnak, hogy feltöltsék vízkészleteiket, a BFMTV stábjának nyilatkozó csapat például egy kemping medencéjéből szivattyúzta ki a vizet.
A riportból kiderül, hogy tavaly összesen 108 erdőtüzet regisztráltak a régióban és az idén is arra számítanak a tűzoltók, hogy sok tűzesettel kell majd megküzdeniük, ezért próbálnak maximálisan felkészülni az előttük álló időszakra és feltölteni a víztartályokat.
Az idei év első nagy erdőtüze egyébként nemrég, áprilisban volt, mely során 950 hektár égett le és 500 tűzoltót kellett mozgósítani a lángok megfékezésére.
Borítókép: Szárazság Franciaországban (Fotó: AFP/Hans Lucas/Stephane Ferrer)