„Az orosz hadsereg ukrajnai bukását nagyon alaposan meg kell vizsgálni. Könnyű lenne azt mondani, hogy összeomlott vagy nagy bajban van, de ennél összetettebb a helyzet” – mondta Christopher G. Cavoli tábornok, az európai amerikai erők parancsnoka vasárnap Tallinnban.
Az észt fővárosban megrendezett Lennart Meri konferencián Cavoli felszólította a nyugati megfigyelőket, hogy ne vonjanak le elhamarkodott következtetéseket az orosz szárazföldi erők ukrajnai harctéri veszteségei alapján.
A tábornok arra figyelmeztetett, hogy az orosz hadsereg még mindig komoly fenyegetést jelent a NATO-szövetségre.
„A szárazföldi erők hatalmas problémákba ütköztek, igen nagy az ember- és a hadfelszerelési veszteség, ugyanakkor sok új embert is bevontak, így ma a szárazföldi erők mérete nagyobb, mint a konfliktus kezdetén” – utalt az oroszok „részleges mozgósítására”, határ menti régiókból a frontra küldött csapatokra és arra, hogy a Wagner zsoldoscsoport még a börtönökből is toborzott „katonákat” az ukrán frontra, azt ígérve nekik, hogy a szolgálatért cserébe elengedik a büntetésüket.
Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az orosz légierő, a haditengerészet és az űrképesség terén a veszteségek minimálisak vagy nem is voltak.
Amikor az orosz hadseregről beszélünk, minden területet vizsgálnunk kell, hiszen készen kell állnunk, hogy a jövőben minden területen meg tudjunk küzdeni az orosz hadsereggel
– nyomatékosított.
Noha továbbra sem lehet biztosan tudni, hogy az orosz oldalon mennyien estek el a harcokban, Kijev állítása szerint tavaly február 24-e óta mintegy kétszázezer orosz katonát „likvidált” – amely egybeesik az amerikai becsléssel. Egy, az orosz veszteségeket gyűjtő oldal szerint a sebesültek száma pedig közelít a hatszázezerhez.
Az ukrán és nyugati források az orosz erők emberveszteségei mellett a harckocsik és a páncélozott harcjárművek veszteségeit emelik ki. Egyes becslések szerint a készletek többsége már megsemmisült. Ezt alátámasztja, hogy Moszkva kényszerből már a raktárakban „porosodó” 60-70 éves harckocsikat is a frontra készül küldeni.
Cavoli szerint nem világos ugyan, hogy mennyi időbe telhet, amíg Oroszország visszatér a háború előtti erejéhez, de a Kreml légi és tengeri fegyverzetének viszonylag stabil állapota miatt továbbra is fennáll a háború kiterjesztésének veszélye.
Fel kell készülnünk minden területen, hogy hatékonyan meg tudjuk védeni a nemzeteinket és a szövetség államait
– szólított fel Cavoli a hadseregfejlesztésekre.