A szóban forgó illegális migránsok Fekete-Afrikából indultak el. Az algériai határtól nem messze, Haddra város közelében, a hegyek között, erdős területen találtak rájuk. Illegális határátlépők gyakran ezen a térségen keresztül jutnak el a tengerig, ahonnan megpróbálnak áthajózni Európába. Haláluk okát vizsgálják, ezért elrendelték a holttestek boncolását – mondta Riad Nvivi szóvivő.
Egy tunéziai jogvédő szervezetnek, a Gazdasági és Szociális Jogok Tunéziai Fórumának (FTDES) közlése szerint az eddig megismert információik arra utalnak, hogy a migránsok halálát a fáradtságon kívül a kiszáradás és a hideg okozta. A szervezet az eset kapcsán kiadott közleményében azt írta,
halálos kimenetelűnek minősíti az Európai Unió bevándorlási politikáját, amely véleményük szerint korlátozza szabad mozgásában a déli országok lakosságát. Hiányolják továbbá a tunéziai államnak a kialakult helyzetre adandó humanitárius válaszlépéseit, és követelik a határok demilitarizálását.
A szervezet azt is kifogásolja, hogy
az algériai–tunéziai határövezetben hiányzik az a humanitárius intézményrendszer, amely segíthetné a hosszú és életveszélyes útra elinduló migránsokat.
A Földközi-tenger tunéziai térségében az év eleje óta számos esetben történt hajótörés; több száz ember fulladt a tengerbe.
Az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynökségének (Frontex) adatai szerint idén január és április között 42 200 illegális bevándorló kísérelt meg a Földközi-tengeren át Európába jutni, ami háromszorosa az elmúlt év hasonló időszakában regisztrált próbálkozásoknak.
Tunéziával kapcsolatban viszont kiemelik, hogy az észak-afrikai országból Olaszországba tartó emberek számában tizenegyszeres növekedést észleltek, ami annak tudható be, hogy Tunézia egyes partszakaszai mindössze 150 kilométerre vannak Lampedusa olasz szigettől.