Harminc tonna robbanásveszélyes anyagot hagyhatott el egy vasúti kocsi az Egyesült Államokban

Mintegy 30 tonna, robbanóanyagként is használható ammónium-nitrát eltűnése ügyében nyomoznak az amerikai hatóságok – derül ki a helyi idő szerint vasárnap nyilvánosságra hozott hivatalos iratokból.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 05. 22. 22:02
Cargo,Crane,Lifts,Two,Large,Bags,Of,Ammonium,Nitrate.,Big
1549562282 Fotó: Nordroden Forrás: Shutterstock
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vegyi anyag eltűnését még április végén észlelték, két héttel azután, hogy elhagyta a robbanószer-gyártó üzemet Wyoming államban, és május 10-én jelentették be a környezeti veszélyhelyzetek kezelésével foglalkozó szövetségi központnál (National Response Center).

A vasúti kocsiban szállított ammónium-nitrát úticélja Kaliforniában a Mojave-sivatag volt, ott fedezték fel az eltűnést is, amikor kinyitották. A hivatalos iratok szerint a vasúti kocsi zárja látszólag érintetlen volt, amikor elérte a rendeltetési helyet.

A vizsgálatot a szövetségi vasúti hatóság (Federal Railroad Administration), a kaliforniai közszolgáltatások bizottsága (California Publis Utilities Commission), a Union Pacific vasúttársaság és a gyártócég, a Dyno Nobel közösen folytatja.

A vállalat közleménye szerint elképzelhető, hogy a vasúti kocsi alsó kieresztő-nyílásán keletkezett résen keresztül szállítás közben szóródott ki a teljes szállítmány. Egyelőre semmi nem utal arra, hogy a vegyi anyagot szándékosan távolították volna el és amennyiben fokozatosan, kis mennyiségekben szóródott ki és került a környezetbe, az nem jelent kockázatot a lakosságra, sem a vasúti közlekedésre – közölte a robbanószer-gyártással foglalkozó cég.

Az okok pontos kiderítésére a vasúti szerelvény teljes útvonalát átvizsgálják.

Az ammónium-nitrát műtrágyaként és robbanószerként egyaránt használható. 1995-ben ezt használták az Oklahoma Cityben elkövetett merénylet során, amelyben 168 ember meghalt, 2020-ban pedig ammónium-nitrát robbanása okozta a bejrúti kikötői detonációt is, amely 218 ember halálát okozta és megsemmisítette Libanon gabonakészleteinek nagy részét.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.