A legfeljebb ötven fegyveres által elkövetett támadás a Mol Pakistan Oil and Gas Company által működtetett üzemben történt Hangu körzetben, az afgán határ közelében − hívta fel a figyelmet a Reuters hírügynökség, Irfan Hán rendőrségi tisztviselő közleményére.
Egyelőre egyetlen csoport sem vállalta a felelősséget.
A rendőrség beszámolója szerint a szélsőségesek két olajkutat - az M-8 és M-10 jelzésűt - lőtték nehézfegyverekkel, a többi között gránátvetőkkel.
Hán szerint a biztonságiak visszaverték a fegyvereseket az M-8-as kútnál, míg áldozatok az M-10-esnél voltak. Hozzátette, hogy a támadók károkat okoztak egy naperőműben is az egyik gázerőműnél, mielőtt visszavonultak volna az Afganisztánnal határos Észak-Vazirisztán tartomány felé.
Lapunk megkereste a MOL-t támadással kapcsolatban, a társaság elismerte a támadás tényét TAL Block-ban található 2 kút közelében. Mint írták:
A támadás helyszínén MOL alkalmazott nem volt jelen, a területet őrző biztonsági erők (pakisztáni katonák és szerződéses biztonsági őrök) hat tagja életét vesztette. A kutak termelését távoli eléréssel ideiglenesen leállítottuk és biztonsági üzemmódba helyeztük őket, ameddig a helyszíni hatósági vizsgálat befejeződik. A támadás az üzemi területtől távol történt, a termelés a többi kúton zavartalanul folyik. Az incidens nem befolyásolja a MOL pakisztáni termelését.
Különböző fegyveres csoportok tevékenykednek Pakisztán ezen hegyvidéki határtérségében, ideértve a pakisztáni Tehrík-i-Talibán Pakisztán (TTP) nevű szélsőséges iszlamista szervezetet is, támadásokat mérve a kormányerőkre, és károkat okozva az infrastruktúrában.
Korábban is történt támadás
2011-ben szintén támadás érte a Mol pakisztáni vállalatának dolgozóit. Akkor a feltehetően szélsőséges iszlamista fegyveresek a munkából hazatérő dolgozók gépkocsioszlopát támadták meg, két embert megöltek, két embert elhurcoltak és a konvojt kísérő négy katonát is kivégezték. A Mol akkori közlése szerint a pakisztáni katonaság és rendőrség nagy erőket vetett be az eset körülményeinek kivizsgálására, és az elkövetők elfogására
2009-ben egy lengyel olajmérnököt is elraboltak Pakisztán északnyugati iszlamisták, akit brutális módon le is fejeztek. Egy szintén elrabolt kínai mérnököt pedig hat hónap rabság után engedtek szabadon.
Borítókép: A Mol Pakistan Makori központi feldolgozó üzeme 2018. március 28-án (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)