Az Egyesült Államok pretoriai nagykövete magyarázkodásba kezdett, miután azzal vádolta meg a Dél-afrikai Köztársaságot, hogy fegyvereket szállított Oroszországnak.
Reuben Brigety a közösségi médiában azt írta: hálás a lehetőségért, hogy kijavíthatja a nyilvános megjegyzéseiből adódó téves benyomásokat, miután Naledi Pandor külügyminiszterrel folytatott megbeszélést.
A nagykövet elmondta, hogy a beszélgetés során megerősítette a két ország közötti erős partnerséget.
A pretoriai kormány úgy értelmezi Reuben Brigety bejegyzését, hogy azzal beismerte, átlépett egy határt, és fenntartások nélkül bocsánatot kért.
Ahogyan lapunk is megírta: csütörtökön Reuben Brigety azt mondta, hogy tavaly decemberben egy orosz hajót lőszerekkel és fegyverekkel rakodtak tele Fokváros közelében. Beszámolója szerint egy szankciókkal sújtott vállalathoz kapcsolódó teherhajóról, a Lady R-ről van szó, amely titokban kötött ki a dél-afrikai haditengerészeti támaszponton.
A Dél-afrikai Köztársaság azonban azt állítja, hogy semmilyen nyoma sincs fegyvereladásnak. Ennek ellenére Cyril Ramaphosa elnök vizsgálatot rendelt el annak feltárására, hogy mit keresett a Lady R a támaszponton. Az ország kötelezettséget vállalt arra, hogy nem kereskedik hagyományos fegyverekkel olyan államokkal, amelyek bármiféle agressziót folytatnak.
A Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője nem kívánt nyilatkozni a nagykövet állításainak részleteiről. John Kirby, a védelmi minisztérium szóvivője azonban azt mondta, hogy komoly kérdésről van szó, mivel az Egyesült Államok következetesen felszólította az országokat, hogy ne nyújtsanak támogatást Oroszországnak az ukrajnai háborúban.
Eközben egy dél-afrikai miniszter kijelentette, hogy Dél-Afrika nem hagyja magát megfélemlíteni az Egyesült Államok által. – Az Egyesült Államok az, amely szankciókkal sújtja Oroszországot. Nem szabad belerángatniuk minket az Oroszországgal kapcsolatos ügyeikbe – mondta Khumbudzo Ntshavhenió a SABC közszolgálati médiumnak adott interjúban.
A vita igen rosszkor jött Washingtonnak, amely szerette volna meggyőzni az afrikai országot arról, hogy csatlakozzon azokhoz az államokhoz, amelyek elítélik Moszkvát.
A Dél-afrikai Köztársaság egyike annak a maroknyi országnak, amely tartózkodott az ukrajnai háborúról szóló ENSZ-szavazáson, és nem volt hajlandó nyilvánosan elítélni az inváziót, mivel ragaszkodik ahhoz, hogy az ügy kizárólag Oroszország és Ukrajna hatáskörébe tartozik.
Az afrikai ország hónapok óta azt állítja, hogy inkább a konfliktus békés rendezését támogatja. A Moszkvának történő fegyverszállítás ezt az álláspontját is aláásná, azon túl, hogy felelnie kellene mind a saját állampolgárai, mind a nemzetközi közösség előtt, ha valóban segítette volna Oroszországot.
A diplomáciai zűrzavart ráadásul egy Kreml-nyilatkozat is tetézett, amely szerint Vlagyimir Putyin elnök telefonon beszélt dél-afrikai hivatali partnerével, Cyril Ramaphosa elnökkel, és a két fél megállapodott a kölcsönösen előnyös kapcsolatok elmélyítésében.
Szakértők szerint ugyanakkor az afrikai országnak fontosabbak a kereskedelmi kapcsolatai a Nyugattal, ezért ha tovább romlik a viszony az Egyesült Államokkal, annak súlyos gazdasági következményei is lehetnének.