Több mint húsz magyar katona, ebből heten súlyosan megsérültek a Koszovó északi részén fekvő Zvecsan településén, amikor összecsaptak a szerb tüntetőkkel − írta Facebook-bejegyzésében Szalay-Bobrovnicky Kristóf. A honvédelmi miniszter szerint a sérült magyar katonákat a Magyar Honvédség további kezelésre légi úton, Magyarországra szállítja.
A megsérült magyar katonák állapota stabil.
A szintén a helyszínen tartózkodó olasz egységek közül a sajtóértesülések szerint tizenegyen sérültek meg. A Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint a mentőegységet Kajári Ferenc vezérőrnagy, a KFOR-misszió korábbi parancsnoka fogja vezetni, az esti órákban indulnak útnak.
A NATO közleménye szerint összesen 25 békefenntartó sérült meg az összecsapásokban.
Az olasz védelmi minisztérium Twitter-bejegyzésében kívánt mihamarabbi felépülést az összecsapásokban megsérült magyar, olasz és moldovai katonáknak.
Koszovó északi, szerbek lakta településein az elmúlt napokban újból pattanásig feszült a helyzet, miután a szerbek nem hajlandók elfogadni az áprilisi önkormányzati választások eredményeit, azaz, hogy a szerb bojkott miatt a szavazópolgárok mindössze elenyésző támogatását élvező albánok adják a települések polgármestereit. Zvecsan városában már délelőtt óta tapintható volt a feszültség a KFOR egységei és a tüntetők között, ami később összecsapásokba torkollott. A hatóságok villanógránátot és könnygázt is bevetettek, hogy szétoszlassák a tömeget, válaszul a demonstrálók kövekkel, palackokkal és egyéb, a kezük ügyébe kerülő tárgyakkal vágtak vissza.
Közben a szerb hadsereg ismét a koszovói határra vonult, Belgrád pedig azzal vádolja a nemzetközi közösséget és a KFOR-t, hogy az albánokat védik. Alekszandar Vucsics szerb elnök arra kérte a koszovói szerbeket, hogy kerüljék a konfliktust a NATO-katonákkal.
A NATO koszovói missziójában Magyarország több mint négyszáz katonával képviselteti magát, tavaly októberig pedig Kajári Ferenc vezérőrnagy személyében magyar főparancsnok állt a KFOR élén.
A misszió 1999 júniusában kezdte meg működését, az elmúlt bő két évtizedben kétszázan haltak meg szolgálatteljesítés közben, kiemelkedik a szlovák békefenntartókat szállító repülőgép 2006-os hejcei katasztrófája, amelyben 43-an vesztek oda. A kezdeti, nagyjából ötvenezerfős állományt aztán az évtizedek alatt fokozatosan lecsökkentették. Jelenleg 27 ország – 19 NATO-tag és nyolc szövetségen kívüli – vállal szerepet. A legnagyobb létszámban − a jelenlegi főparancsnokot is adó − Olaszország (715), az Egyesült Államok (561) és Magyarország (469) képviselteti magát, de a nagyobb hozzájárulók között vannak még az osztrákok (244), a törökök (350), a lengyelek (247).