A francia parlament áprilisban hagyta jóvá azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi kiterjedt, valós idejű kamerarendszerek kísérleti alkalmazását. Ezek a rendszerek algoritmusokkal elemzik a gyanús viselkedéseket, például a felügyelet nélkül hagyott csomagokat, s a tömegek váratlan mozgását az olimpia ideje alatt. A rendszer a tervek szerint 2025. márciusáig működik. A javaslatot a francia legfelsőbb bíróság is jóváhagyta, de iránymutatást is adott a megvalósuláshoz. A bírósági határozat értelmében az új intézkedéseket lehetővé tevő jogszabály nem sérti a személyiségi jogokat, mert biztosítja, hogy az emberek „ellenőrizzék az algoritmusok fejlesztését és alkalmazását”.
Ez újabb csapást jelent a mesterséges intelligencia ellen kampányoló baloldaliakra, akik korábban az adatvédelemre hivatkozva ellenezték a rendszer használatát, írja a Politico brüsszeli lap. Azt is kifogásolták, hogy túl hosszú ideig használják majd a rendszert, ugyanis hét hónappal a játékok befejezését követően állítják azt le. A párizsi olimpiát egyébként 2024. július 26-a és augusztus 11-e között tartják meg.
A bíróság indoklása szerint a mesterséges intelligencián alapuló rendszerek célja a „közrend megsértésének megakadályozása”, ami álláspontjuk szerint teljesen összhangban van az alkotmánnyal.
Hozzáteszik, a kamerát csak olyan sport-, szabadidős vagy kulturális rendezvényeken helyezik el, amelyeken nagy a terrortámadás veszélye. Azt is kiemelik: a hatóságoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a rendszer ne tartalmazzon arcfelismerést, s hogy a begyűjtött felvételeket, valamint adatokat ne kapcsolják össze más adatbázisokkal.
A bíróság felhívta a figyelmet arra, hogy a speciális kamerák használata csak a törvény által meghatározott célokra engedélyezett, jelen esetben az ötkarikás játékokra. A hatóságoknak egyértelműen meg kell adniuk, hogy ki a felelős személy az adatok feldolgozásáért, hogy pontosan mely eseményeket követik nyomon, mikor, hol és mennyi ideig.
A francia kormány üdvözölte a bíróság döntését.
A párizsi olimpián nem csak a biztonságról fog gondoskodni a mesterséges intelligencia.
Egyes sportágakban a bírók szerepét is részben átveszi, a szertorna esetében minden számban ilyen rendszer segíti a pontozást, ezzel is elkerülve a visszaéléseket.
Korábbi sajtóhírek szerint alig észrevehető dobozokat helyeznek el a versenyterületeken, amelyek háromdimenziós lézerérzékelőkkel követik nyomon a tornászok mozgását, majd az adatok egy központi rendszerbe kerülnek, ahol mesterséges intelligencia elemzi a test helyzetét, sebességét s a szögállásokat.
Borítókép: Illusztráció (Kép: Facebook/Paris 2024)