– Fel tudja még idézni 2022. február 24-ét, hogy tudta meg, hogy kirobbant a háború?
– A dolog nem volt teljesen váratlan. Akkor már hetek óta arra figyelmeztettek a különféle hírszerzések, hogy támadás várható. Mivel azonban még az ukrán vezetés is nyugtatni próbálta a kedélyeket, azt mégsem mondhatom, hogy számítottunk rá. Így aztán azon a napon is egyszerűen bementünk dolgozni. Később hallottuk a szirénákat, a robbanásokat – de az első órákban teljesen hihetetlennek tűnt, hogy valóban kirobbant a háború.
– Van ilyen esetre protokoll?
– Természetesen mindig minden eshetőségre készülünk. Először is utasítottam a kollégákat, hogy halmozzunk fel élelmiszert és üzemanyagot. Erre aztán szükség is lett, mert beköltöztünk a nagykövetség épületébe.
Ezt azért kellett megtennünk, mert sokáig nem lehetett tudni, hogy hova fajulnak az események, sokkal súlyosabb bombázásokra, akár utcai harcokra is lehetett számítani.
Másodszor, minden harci cselekmény első következménye, hogy az emberek pánikba esnek, és menekülnek. Ezért arról is gondoskodni kellett, hogy a nagykövetség olyan központ legyen, ahol bárki segítséget kap, menedéket talál.

MTI/EPA/Oleh PetraszjukFotó: Oleh Petraszjuk
– Néhány ország nagykövetsége – például az amerikaiak – már korábban átköltöztették képviseletüket. Önök miért tartottak ki?
– Mi három hullámban evakuáltunk, először a családosokat, így a végére csak nagyon alacsony létszámban maradtunk. Közben más nemzeteknek is segítettünk, több követség megkeresett minket, hogy juttassuk ki embereiket az országból. A feladatot nehezítette, hogy nem lehetett tudni, bekerítik-e az oroszok Kijevet. Az idő sürgetett, addig kellett lépnünk, amíg szabad útvonalak maradtak. De kétséges volt, hogy ezeknek mi lesz a sorsa, hiszen sajnos háborúban az infrastruktúra is elsődleges célpont, a támadóknak és védőknek egyaránt. Mérlegelni kellett, hogy mi biztonságosabb, elindulni vagy maradni? Végül kiderült, hogy az oroszok a vonatokat nem támadják, így biztonságos menekülési folyosók létesülhettek Nyugat-Ukrajna felé.
Végül eljött az a pillanat, amikor úgy ítéltem meg, hogy olyan nagy a kockázata a főváros bekerítésének, hogy azt javasoltam, ideiglenesen helyezzük át a működésünket Lembergbe (Lviv).