Jóváhagyta az ukrán parlament a hétvégén azt a törvénytervezetet, amely 2024. szeptember elsejéig elhalasztja az ukrán nyelvre történő átállást azokban az iskolákban, ahol az oktatás valamelyik európai uniós ország nyelvén folyik – számolt be tegnap a Kárpátalja.ma kárpátaljai magyar hírportál. A jogszabály részleiről az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál azt írta,
Ukrajna azon nemzeti kisebbségeihez tartozó személyek, akiknek nyelve az Európai Unió hivatalos nyelve is, és akik 2018. szeptember 1-je előtt kezdték meg az általános és középfokú oktatást az adott nemzeti kisebbség nyelvén, 2024. szeptember 1-jéig továbbra is az e törvény hatálybalépése előtti szabályok szerint részesülnek ilyen oktatásban, az ukrán nyelven oktatott tantárgyak számának fokozatos növelésével.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az oktatási intézményeknek az eredeti terveknek megfelelően idén még nem kell átállniuk az ukrán nyelvű tanításra, a hosszabbítás a magyar nyelvű oktatási intézményekre is vonatkozik. A törvénytervezet elfogadása mellett 262 képviselő szavazott, a javaslatot múlt héten nyújtották be ukrán parlamenti képviselők.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter márciusban a magyar kormány álláspontját ismertetve arról beszélt, amennyiben a tavaly decemberben elfogadott törvény életbe lép, idén szeptember elsejétől gyakorlatilag megszűnnek Ukrajnában a kisebbségi iskolák. „Ez nyilvánvalóan elfogadhatatlan” – szögezte le. A tárcavezető ismertette, Ukrajnában 99 magyar nemzetiségi általános és középiskola van, amelyeket az új törvény érintene, melynek másik következménye az, hogy a nemzeti nyelvű érettségizés, felvételizés és szakképzés is megszűnik.
Borítókép: Tanóra az Ungvári Magyar Tannyelvű Elemi Iskola és Drugeth Gimnázium osztálytermében (Fotó: Mirkó István)