Elutasította a milánói bíróság egy olyan gyerek olaszországi anyakönyvezését pénteken, akinek anyakönyvbe vételét két férfi kezdeményezte, miután a gyereket külföldön béranya hozta világra.
A bíróság indoklásában hangsúlyozta, hogy az anyagi ellenszolgáltatásért vállalt béranyaság az olasz jogszabályok értelmében bűncselekménynek számít. Ezzel egy időben a bíróság engedélyezte három másik gyermek anyakönyvezését, akik nők alkotta párokban élnek, és Olaszországban végzett mesterséges megtermékenyítéssel jöttek világra.
Olaszországban a béranyaság 2006-tól számít bűncselekménynek, de ez kizárólag az ország területén történő embrióbeültetésre vonatkozik. Idén márciusban a milánói prefektus – a legfelsőbb bíróság egy korábbi ítéletére hivatkozva – megszüntette a város polgármesterének addigi gyakorlatát, aki anyakönyvezte az azonos nemű párok külföldön, béranyasággal született gyermekeit.
A padovai ügyészség szerdán bejelentette, hogy semmisnek nyilvánítja harminchárom meleg pár gyermekének anyakönyvi adatait, akiket 2017 óta két édesanya feltüntetésével regisztráltak.
A strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága csütörtökön elvetette olaszországi meleg párok keresetét, akik az olasz állam elmarasztalását kérték azért, mert nem teszi lehetővé a külföldön béranyaságnak köszönhetően született gyermekek anyakönyvezését. A bírói fórum indoklása szerint a gyermekek regisztrálása nem lehetetlen, mivel a szülők az örökbefogadás eszközével is élhetnek.
A Giorgia Meloni vezette olasz kormánykoalíció a parlament elé terjesztette javaslatát, amely bűncselekménnyé kívánja tenni a külföldi béranyaságot is. A családügyi miniszter, Eugenia Roccella úgy nyilatkozott, hogy ha a jogszabály hatályba lép, „felmentést” biztosítanak a törvény életbelépése előtt külföldön béranyasággal született gyermekek számára.
Borítókép: Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, az Olasz Testvérek vezetője (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)