– A német kormány hibáit a németeknek kell megfizetniük, nem a lengyeleknek – szögezte le Izabela Kloc, a jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) lengyel párt európai parlamenti képviselője annak kapcsán, hogy az Európai Unió a héten a migránskvóta bevezetése mellett döntött. A politikus beszédében az Angela Merkel német szövetségi kancellár alatt uralkodó Willkommenskulturra utalt, Berlin ugyanis akkoriban tárt karokkal várta az illegális bevándorlókat.
Ennek a politikának ma jól láthatók a hatásai a nyugat-európai országokban. Az emberek belefáradtak a káoszba és hajlandók azokra a pártokra szavazni, melyek határozottan ellenzik a bevándorlók korlátlan beáramlását
– tette hozzá Izabela Kloc.
Európában 2015 óta súlyos problémákat okoz a tömeges illegális bevándorlás, abban az évben ugyanis több mint egymillióan érkeztek a kontinensre, többségük a szíriai háború elől menekült el. A kontinenst azonban nem csak azok érték el, akiknek nem volt más választásuk, mint hátrahagyni hazájukat, hanem a terroristák is beáramlottak Európába: az elmúlt években sorra járták be a világsajtót a temérdek emberáldozatot követelő terrortámadások hírei. 2015-ben Franciaországban több merényletet is végrehajtottak, ezek közül az egyik legsúlyosabbra november 13-án, a Bataclan színházban és annak környékén került sor: aznap az Iszlám Állam terroristái három helyszínen robbantottak, 130 ember életét kioltva és további 416 ártatlant megsebesítve. Nem véletlen tehát, hogy egyre többen utasítják el a migránskvóta bevezetését.
Az új intézkedés részleteit Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára ismertette: az elfogadott dokumentum, amely általános megközelítést tartalmaz, a menekültügyekben azt vetíti elő, hogy egy uniós elosztási mechanizmus révén lényegében maguk az illegális migránsok vagy az őket Európába szállító embercsempészek fogják eldönteni azt, hogy Európában kik laknak majd.
A lengyelek mellett az Andrej Babis volt cseh miniszterelnök vezette ANO ellenzéki párt sem örül a migránskvóta bevezetésének, szombaton rendkívüli parlamenti ülést kezdeményeztek. A párt tagjai hevesen bírálták Vít Rakusan cseh miniszterelnök-helyettest, belügyminisztert; a kritikus hangokhoz Babis is csatlakozott, aki szerint az uniós cseh képviselők nem országuk érdekeit védik. A Tomio Okamura vezette Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) nyíltan bevándorlásellenes párt pedig azt vetette a tárcavezető szemére, hogy ilyen döntést nem hozhatott volna meg egyedül, mert ahhoz a parlament jóváhagyása is szükséges.
Ám a nyugat-európai országokban is egyre hangosabbak az új migrációs paktumot elutasítók.
A jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) biztonsági kérdésekben illetékes szóvivője, Hannes Amesbauer azt mondta az osztrák belügyminiszterről, Gerhard Karnerről, hogy „hátba szúrta az osztrákokat”, miután nem mondott nemet a migránskvótára.