Migránsokkal zsúfolt pályaudvarok, vasútállomások, összecsapások a magyar−szerb határon, terrortámadások Európa-szerte − noha ezek az események már közel egy évtizede történtek, mindannyiunkban élénken élnek a 2015-ös migrációs válság és az Európai Unió arra adott elhibázott válaszának következményei. A nyugati tagállamok – az Angela Merkel által vezette Németországgal az élen – akkor a határok megnyitása mellett döntöttek, meghívót küldve ezzel a több millió, Európába vágyó afrikai és közel-keleti migránsnak. Nyolc évvel később mintha mi sem változott volna: a nemrégiben az uniós tagállamok belügyminisztereinek többsége által megszavazott új migrációs paktum kötelező − bár nevében önkéntes − migránskvótát ír elő, azokat a tagállamokat pedig, amelyek nem akarják befogadni a menedékkérőket, migránsonként 22 ezer eurónyi (mintegy nyolcmillió forint) büntetéssel sújtja.
Brüsszel visszaél a hatalmával. Át akarják telepíteni Magyarországra erővel a migránsokat. Ez elfogadhatatlan! Erőszakkal akarnak bevándorlóországot csinálni Magyarországból
− fogalmazott ezzel kapcsolatban Orbán Viktor kormányfő. Ennek veszélye pedig reális, hiszen az elmúlt időszakban óriási migrációs nyomás helyeződik Európára, melynek szintje már-már a 2015-ös helyzettel vetekszik.

Cikkünkben a teljesség igénye nélkül gyűjtöttük össze a 2015-ös migrációs válság legemlékezetesebb és egyben legtragikusabb eseményeit.
Migránsokkal tömött pályaudvar
2015 augusztusában több ezer migráns lepte el Budapest forgalmasabb csomópontjait, azon belül is a Keleti pályaudvart.

A Baross téri aluljáróban sátrakat vertek fel, a tömegtől szinte lépni sem lehetett, teljességgel megbénították a budapestiek mindennapi életét.

A kaotikus állapotnak végül a 2015 szeptemberében a magyar−szerb határon felhúzott határkerítés vetett véget.

Összecsapások a magyar−szerb határon
A feszültség ugyanakkor nem csillapodott a magyar−szerb határon, a Röszke-Horgos átkelőhelynél.

2015 szeptemberének közepén a Magyarországra bejutni akaró migránsok rátámadtak a határt biztosító rendőrökre, kődarabokkal, botokkal, betondarabokkal és a segélyszervezetek által odavitt vizespalackokkal dobálták őket.