Kemény figyelmeztetést küldött Amerika Oroszországnak + videó

Az orosz külügyminisztérium aljas provokációnak tartja Kijev és szövetségesei kijelentését.

Magyar Nemzet
2023. 06. 24. 16:16
Enerhodar, 2022. augusztus 8. Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által közreadott, videófelvételrõl készült kép az orosz ellenõrzés alatt álló zaporizzsjai atomerõmûrõl a délkelet-ukrajnai Enerhodarban 2022. augusztus 7-én. A támadás során egy kiégett fûtõcsövek tárolására szolgáló raktárt ért találat, valamint radioaktivitás mérésére szolgáló szenzorok sérültek meg. Az orosz és az ukrán erõk egymást vádolják a zaporizzsjai atomerõmû lövetésével. MTI/EPA//Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata Fotó: Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly szavak hangzottak el azon a sajtótájékoztatón, amelyet Lindsey Graham republikánus szenátor és Richard Blumenthal demokrata képviselő tartott a minap. Graham bejelentése alapján az amerikai szenátus olyan határozatot terjesztett elő, melynek értelmében Oroszország, Belarusz vagy egy Oroszország által megbízott állam cselekedeteit tekintsék a NATO elleni támadásnak, ha azok radioaktív szennyezéshez vezetnek Ukrajna területén.

A sajtótájékoztató előtt Graham azt írta a Twitteren, hogy szó lesz az USA állásfoglalásáról az orosz nukleáris fegyverek bevetésével kapcsolatban, valamint arról, hogy ez miképp eredményezi a NATO 5. cikkelye szerinti válaszlépést.

A NATO 5. cikkelye ugyanis kimondja, hogy ha a szervezet egy tagállamát támadás éri, az az egész szövetség elleni támadásnak minősül, és a kollektív védelem értelmében a szervezet minden tagja köteles támogatni a megtámadott felet.

Az Euractiv hírportál cikkéből kiderült, hogy bár az USA korábban is figyelmeztette Oroszországot, hogy súlyos következményekkel jár, ha a Kreml taktikai nukleáris fegyvereket vet be, ez az első alkalom, hogy amerikai képviselők arról beszéltek, ez abban az esetben is érvényes, ha Oroszország nukleáris balesetet okoz egy civil nukleáris központban. A politikusok leszögezték: ha Oroszország nukleáris csapást mér Ukrajnára, azzal háborút indít a NATO ellen, ezért Lindsey Graham republikánus és Richard Blumenthal demokrata szenátorok kétpárti határozattervezetet terjesztettek a szenátus elé, amelyben a NATO elleni támadásnak nyilvánítják, ha Oroszország atomfegyvereket vetne be Ukrajnában vagy ha a zaporizzsjai atomerőművet venné tűz alá. 

Erre a bejelentésre azután került sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hírszerzési információkra hivatkozva arról beszélt, hogy Oroszország valószínűleg terrortámadásra készül a zaporizzsjai atomerőmű ellen, ami nukleáris szivárgáshoz vezethet, olyan nukleáris felhőt felszabadítva, amely elérhetné valamely NATO-tagállam területét. A szóban forgó erőmű jelenleg orosz ellenőrzés alatt áll.

A két amerikai szenátor kitért rá, hogy a Szovjetunió összeomlása óta ez az első alkalom, hogy Oroszország a határain kívülre vitte nukleáris fegyvereit, ami komoly fenyegetést jelent a globális biztonságra nézve az Ukrajnában zajló háború közepette. Azzal ugyanis, hogy Oroszország taktikai atomfegyvereket telepít Belaruszba, csökkenti a nukleáris küszöböt.

Graham és Blumenthal bejelentése alapján ha Oroszország vagy valamely szövetségese taktikai atomfegyvereket vet be vagy nukleáris létesítmények megsemmisítésére tesz kísérletet és ennek eredményeként valamely NATO-tagország területére radioaktív elemek jutnak be, azt a NATO elleni támadásnak tekintik és alkalmazni fogják az 5. cikkelyt. 

„A nukleáris eszköz Oroszország általi bevetésének veszélye valós és a legjobb módja az elrettentésnek az, ha világossá tesszük az oroszok számára, hogy mi történik, ha ezt megteszik. A mi üzenetünk Putyin környezetének szól, hogy ha ezt teszik, ha követik a parancsait, akkor masszív válaszlépésre számíthatnak a NATO részéről és háborúban fognak állni a NATO-val” – mondta Graham.

A politikus sürgette a Biden-adminisztrációt, hogy konzultáljon a NATO vezetőivel és más európai partnerekkel, hogy átfogó választ dolgozzon ki a polgári lakosságot fenyegető veszély minimalizálása érdekében, és koordinálja a helyzetnek megfelelő diplomáciai és katonai válaszlépéseket.

Reagált a történtekre Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője, aki közleményében leszögezte, hogy alávaló provokációnak tartják a kijevi rezsim és tengerentúli szövetségesei kijelentéseit a zaporizzsjai atomerőművel kapcsolatban, melyek szerint Oroszország támadást tervez a létesítmény ellen. 

Zaharova szerint ez nem más, mint egy újabb kísérlet Oroszország lejáratására. Koholt vádakkal illetik az oroszokat, hogy eltereljék a figyelmet saját terrorista terveikről, melyekkel az a céljuk, hogy vészhelyzetet teremtsenek, amely veszélybe sodorhatja a térségben élő emberek és az európai lakosság életét és egészségét. 

Zaharova felhívja rá a figyelmet, hogy a kijevi vezetés minden eszközt bevet annak érdekében, hogy félretájékoztassák az embereket az Oroszország felől érkező nukleáris kockázatokkal kapcsolatban, holott valójában ők maguk állnak a dolgok mögött. A jelenlegi ukrán hatóságok azok, amelyek hosszú hónapok óta komoly veszélybe sodorják Európa legnagyobb atomerőművét, 

Oroszország ezért ismételten figyelmezteti Kijevet és az Ukrajnát támogató nyugati szereplőket az atomerőműnél bekövetkező esetleges súlyos incidensekre, és arra kérik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetőségét, hogy az erőműben tartózkodó szakértői rögzítsenek minden olyan esetet, amikor ukrán részről támadás történik.

Zaharova arra az egybeesésre is felhívta a figyelmet, hogy a kijevi rezsim legújabb provokációja épp akkor történt, amikor Graham és Blumenthal benyújtotta azt a határozattervezetet, amely felszólít arra, hogy a radioaktív szennyezés megjelenését Ukrajna területén tekintsék oknak a washingtoni szerződés 5. cikkének alkalmazására és a NATO által erre az esetre előírt politikai és katonai válaszmechanizmusok elindítására. 

Az USA tehát ezek szerint alapot formál arra, hogy az Oroszországgal jelenleg is zajló hibrid háborút közvetlen katonai összecsapássá alakítsa át, ami egyértelműen megmutatja a szenátorok képmutatását. Nyíltan kijelentik ugyanis, hogy az amerikai csapatoknak nem szabad részt venniük egy ilyen konfliktusban, ezzel pedig az általuk indított provokáció minden katasztrofális következményét az európai szövetségeseikre hárítják.

Zaharova szerint nyilvánvaló, hogy a washingtoni sólymok fent említett felelőtlen kijelentései a tényeket és a realitásokat nem ismerő nyilvánosságnak szólnak közönségnek szólnak, amely nem ismeri a tényeket és a valóságot. Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is kijelentette, hogy Oroszországnak nincs szüksége atomfegyver bevetésére az Ukrajna körüli válsággal kapcsolatban.

A szóvivő leszögezte, hogy Amerika továbbra is céltudatosan emeli a tétet és stratégiai kockázatot generál, veszélyes helyzetbe sodorva NATO-szövetségeseit, ennek a vakmerőségnek azonban  rendkívül komoly következményei lesznek, többek között magára Washingtonra nézve is.

 

Borítókép: A zaporizzsjai atomerőmű (Fotó: MTI/EPA//Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.