Magyarország 4,6 millió euróval segíti a szíriai lakosságot

A közel-keleti országban 2011 óta polgárháború dúl, ám az év eleji földrengés tovább súlyosbította Szíria helyzetét.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 06. 15. 16:12
null
Rakka, 2017. október 23. Romos épületek Rakkában 2017. október 23-án. Az észak-szíriai várost az elõzõ nap szabadították fel a kurd és arab milíciák alkotta Szíriai Demokratikus Erõk (SDF) nevû szíriai ellenzéki ernyõszervezet harcosai az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet uralm alól. (MTI/EPA/Juszef Rabih Juszef) Fotó: Juszef Rabih Juszef
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország 4,6 millió euróval (mintegy 1,75 milliárd forint) segíti a szükséget szenvedő szíriai lakosságot és az elmenekülni kényszerült szíriaiakat a szomszédos országokban befogadó közösségeket – jelentette be a Miniszterelnökség üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkára Brüsszelben csütörtökön.

Azbej Tristan, a Szíria és a régió jövőjéről tartott hetedik adományozói konferencián közölte, Magyarország támogatása egyebek mellett az egyházi fenntartású iskolák és kórházak infrastruktúrája helyreállításának és működésének költségeit biztosítja.

A csütörtökön bejelentett adomány azt az 1,2 millió eurós (mintegy 460 millió forint) támogatást egészíti ki, amelyet Magyarország korábban ajánlott fel a régióban februárban pusztító földrengés utáni helyreállításra – közölte az államtitkár.

Szíriai férfiak épületek romjai között a Damaszkusz közelében fekvő Duma felkelők uralta negyedében 2015. december 30-án Fotó: Mohammed Badra/MTI/EPA

 

Hatalmas segítséget jelentett be az EU

Az Európai Unió idén összesen 1,5 milliárd euróval, jövőre pedig 560 millió euróval támogatja a közel-keleti arab országot – számolt be Josep Borrell a donorkonferencián. Az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője hangsúlyozta, noha a szíriai nép, a menekültek, a több mint egy évtizede tartó konfliktus és az elnyomás miatt kétségbeejtő mértékű szegénységben élők fájdalmas és traumatikus évet éltek át, nagyon kevés előrehaladás látható a szenvedés csökkentése terén.

A szíriai menekültek és a szomszédos országokban élő befogadó közösségeik helyzete nem lett könnyebb. A múlt évben pusztító földrengés pedig még több szenvedést hozott az ország északnyugati részén élő szíriaiaknak, nem beszélve a határ túloldalán élő törökök millióiról

– mondta.

– A Szíriában élők 90 százaléka már most is szegénységben él, 60 százalékuk pedig az élelmiszer-ellátás bizonytalanságától szenved – emelte ki. A főképviselő reményét fejezte ki, hogy a konferencia során felajánlott támogatások gyors változást hoznak és fenntartható jövőt biztosítanak az országban lakóknak. – Elfogadhatatlan, hogy Szíria ilyen mélyre süllyedt. Elfogadhatatlan, hogy eltűrjük a szíriai nép helyzetét. Feladatunknak kell lennie, hogy megtaláljuk a konfliktus megoldásának módjait. Az a feladatunk, hogy reményt hozzunk. Reményt és kis megkönnyebbülést – fogalmazott.

 

Milliók várják, hogy visszatérhessenek hazájukba

Borrell kijelentette: biztosítani kell azt is, hogy az országból elmenekült mintegy hétmillió ember visszatérhessen hazájába azokkal együtt, akiknek a földrengések pusztításai miatt kellett elhagyniuk otthonukat.

Közölte továbbá: a helyzet nem engedi meg, hogy az EU változtasson Szíriával kapcsolatos politikáján, támogatja ugyanakkor, hogy az ország vezetése politikai megoldást találjon a konfliktusra. Az EU célja, hogy béke legyen az országban, ne álljon fenn humanitárius katasztrófa kockázata. Feladata pedig, hogy életben tartsa a békés Szíria megteremtését célzó törekvéseket – emelte ki. – Miközben támogatjuk a menekülteket befogadó országokat nehéz munkájukban, enyhítenünk kell a feszültséget, és el kell kerülnünk, hogy a menekülteket politikai célokra használják fel – fogalmazott.

A szíriai civil társadalommal, a helyi szervezetekkel és a helyi vezetőkkel együttműködve biztosítható, hogy a nemzetközi közösség támogatása pozitívan járuljon hozzá Szíria jövőjéhez – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője. António Guterres ENSZ-főtitkár videóüzenet formájában elmondott köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy „nincs idő a késlekedésre”, évek óta szíriaiak milliói élnek szegénységben.

Szíriának stabilitásra, lakóinak reményre van szükségük – jelentette ki. Minden lehetséges eszközt meg kell ragadni, amely kiszámítható jövőt biztosíthat az országnak. A konfliktus megoldására nincs más lehetőség a minden szíriai részvételével megvalósított politikai megoldáson kívül

– emelte ki.

– Közös felelősségünk, hogy Szíria lakossága visszanyerje méltóságát, igazságát és a békét – tette hozzá az ENSZ-főtitkár.

Borítókép: Romos épületek Rakkában 2017. október 23-án. Az észak-szíriai várost az előző nap szabadították fel a kurd és arab milíciák alkotta Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű szíriai ellenzéki ernyőszervezet harcosai az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet uralma alól. (Fotó: MTI/EPA/Juszef Rabih Juszef)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.