Erős parlamenti felhatalmazást készülnek elfogadni
A Jog és Igazságosság (PiS) lengyel kormánypárt egy határozattervezetet készített, amellyel erős felhatalmazást szeretne adni a kormánynak arra vonatkozóan, hogy utasítsa el Brüsszelben a migránsok kvóták szerinti kényszeráttelepítését.
Erről múlt héten döntöttek az uniós belügyminiszterek tanácsán, a tervek szerint a tagországok vagy befogadnak bizonyos számú bevándorlót, vagy migránsonként kénytelenek legalább húszezer eurót befizetni az EU-s kasszába. Rafal Bochenek, a párt szóvivője felidézte, hogy a lengyel parlamentben már korábban is születtek a mostanihoz hasonló elutasító állásfoglalások, például 2016-ban, de ezek arra adtak felhatalmazást, hogy uniós szinten tárgyaljanak ezekről a kérdésekről.
Most határozott felhatalmazást akarunk adni a lengyel kormánynak, hogy az Európai Tanácsban erős vétóval éljen
– jelentette ki a kormánypárt szóvivője. A Jog és Igazságosság politikusai a határozattervezetben azt írják, hogy a „Lengyel Köztársaság Szejmje határozottan ellenzi azt a kísérletet, hogy uniós szinten az illegális gazdasági migránsok kényszerbetelepítésére irányuló mechanizmusokat vezessenek be”.
Petíció a tömeges migráció ellen
Eközben az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jobboldali párt online petíciót indít Ausztria erődje címmel az illegális tömeges bevándorlás ellen. – Ausztria szuverén állam, az Európai Unió tagja, ráadásul schengeni ország. Az EU koncepciójában ez azt jelenti, hogy lemondunk a saját államhatáraink ellenőrzéséről, ha az EU teljesíti a külső határok védelmére vonatkozó kötelezettségét. Ez azonban távolról sincs így. Sőt, ez a valóságban azt jelenti, hogy Brüsszelbe kell utazni, hogy könyöröghessünk azért, hogy csak bizonyos helyeken és korlátozott ideig ellenőrizhessük újra a saját határainkat – bírálta a schengeni övezet működését és a brüsszeli vezetést Herbert Kickl, az FPÖ elnöke.
Hozzátette, hogy Ausztriát az elmúlt nyolc évben kétszer is nagy migrációs hullámok sújtották, mindkettő óriási károkat okozott országszerte.
– Az EU 2015 óta minden lehetőséget elszalasztott arra, hogy megvédje Európa polgárait a terror és a társadalmi feszültségek importjától – erről már Harald Vilimsky, az FPÖ európai delegációjának vezetője beszélt. Úgy véli, az egyetlen remény, hogy a jövő évi uniós választásokkal alapvető fordulatot lehet kezdeményezni, utána pedig népszavazással lehet letérni erről az elhibázott útról. A politikus szerint inkább a migránsok hazájában kellene segítséget nyújtani, hogy el se induljanak.
Elszalasztották az összes lehetőséget
Németországból is éles bírálat érkezik szinte minden nap. Az Alternatíva Németországért (AfD) párt szerint az elfogadott tervezet a részletekben is rendkívül hatástalan.
A német kormány nyomására a kísérő nélküli kiskorúak a külső határon egyszerűen, megállás nélkül átmehetnek, beleértve a gyorsított eljárást is. Ugyanez vonatkozik például a Szíriából érkező egész családokra is. Azzal a problémával sem foglalkoznak, hogy a Németországba érkezők nyolcvan százaléka korábban regisztráció nélkül haladhatott át az EU-n
– jelentette ki Gottfried Curio, az AfD parlamenti képviselőcsoportjának belügyi szóvivője. A politikus kiemelte, hogy az Európai Unión belüli elosztás után is folytatódni fog a Németországba irányuló másodlagos migráció mindaddig, amíg ebben az országban nem jön létre az akarat és a struktúrák egy hatékony automatikus elutasítási és kitoloncolási rendszerhez. Hozzátette, hogy a brüsszeliták hamis elveket tartanak fenn, például azt, hogy az EU-ba való beutazáskor akkor is lehet valaki menekült, ha már sok-sok biztonságos harmadik országon átutazott. Emellett elszalasztották a lehetőséget, hogy kézzelfoghatóan ellensúlyozzák a drámai túlterhelést, különösen Németországban – fogalmazott Gottfried Curio.
Borítókép: Illegális bevándorlók különvonattal az osztrák–német határ német oldalán fekvő Freilassingból Schönefeldbe érkeznek 2015. szeptember 18-án (Fotó: MTI/EPA/Bernd Settnik)