A hőség a leghalálosabb katasztrófák közé tartozik – közölte a Nemzetközi Vöröskereszt klímaközpontjának szakértője. Julie Arrighi és társai egy új tanulmányukban rámutattak, a világ országainak hőálló házakat kell építeniük, ahol az emberek menedéket találnak, és meg kell találniuk a városok hűtésének módját, például több fa ültetésével.
Júliusban nemcsak Európa-szerte, hanem Kínában és az Egyesült Államokban is hőmérsékleti rekordok dőltek meg. Európán belül a legsúlyosabb helyzet Spanyolországban és Olaszországban Görögországban van, egyes helyeken 45 Celsius-fok feletti hőmérsékletet mértek. Ez utóbbiban ráadásul erdőtüzek pusztítanak és kényszerítenek ezreket az evakuálásra. A világot sújtó hőhullámokat az emberi tevékenység okozza, mégpedig a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből eredő globális felmelegedés – áll a tanulmányban.
A szakértők egyúttal figyelmeztetnek, hogy a társadalmak szinte mindegyike továbbra is felkészületlen a halálosan szélsőséges hőségre.
Egyes becslések szerint a tavalyi évben Európában körülbelül 61 ezren haltak meg a kánikula miatt, amelyek különösen az idősekre jelentenek veszélyt.
Klímatudósok és ökológusok évek óta figyelmeztetnek arra, hogy a veszély előbb-utóbb visszafordíthatatlanná válhat. Véleményük szerint ugyan az emberiség még nem zuhant a szakadékba, annak peremén táncol.
2023 júliusa valószínűleg az elmúlt több száz, ha nem több ezer év legmelegebb hónapja lesz
– figyelmeztettek a NASA vezető tudósai, felhívva rá a figyelmet, hogy a hőség csak fokozódni fog.
– Példátlan változásokat látunk az egész világon. A hőhullámok, amelyek az Egyesült Államokban, Európában, Kínában is lesújtottak, mindenhol rekordokat döntenek meg. Ez nem meglepetés – mondta Gavin Schmidt klimatológus, a NASA Goddard Űrkutatási Intézetének igazgatója.
Kate Calvin, a NASA vezető tudósa és vezető éghajlati tanácsadója pedig kifejtette, egyértelműen az emberi tevékenység, elsősorban az üvegházhatású gázok kibocsátása okozza a bolygónkon tapasztalható felmelegedést.
Az amerikai intézet által gyűjtött és elemzett adatok szerint az elmúlt négy évtizedben folyamatosan emelkedett a hőmérséklet. A globális felmelegedésben pedig nincs megállás, a tudósok úgy vélik, 2024 nyarán még az idei, júliusi rekordhőmérséklet is megdől.