Az Iszlám Együttműködés Szervezete intézkedést sürget a svédországi Korán-égetések miatt

A Korán-égetést széles körben elítélte a nemzetközi közösség, Irakban és Iránban pedig tüntetések törtek ki.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 07. 02. 20:22
Koppenhága, 2023. január 27. Rasmus Paludan svéd-dán bevándorlásellenes politikus, a Kemény Vonal nevû dán radikális jobboldali párt vezetõje az iszlám szent könyv, a Korán egy példányát égeti egy koppenhágai mecset elõtt 2023. január 27-én. Paludan hat nappal korábban már elégette a Korán egy példányát az Ankarával Svédország NATO-belépésérõl folytatott tárgyalások ellen tiltakozva a Törökország stockholmi nagykövetsége közelében tartott tüntetésen. Tettét számos muszlim országban tüntetéshullám követte. MTI/EPA/Ritzau/Olafur Steinar Gestsson Fotó: Olafur Steinar Gestsson
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 57 országot magában foglaló Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) vasárnap intézkedéseket sürgetett a muszlimok szent könyvének meggyalázása ellen a stockholmi Korán-égetés nyomán.

A szervezet a szaúd-arábiai Dzsiddában összehívott rendkívüli ülésén egyben nemzetközi jogi fellépést szorgalmazott a vallási gyűlölet megfékezésére.

Folyamatosan emlékeztetnünk kell a nemzetközi közösséget a vallási uszítást világosan tiltó nemzetközi szabályok sürgős alkalmazására

– jelentette ki Husszein Ibrahim Taha, az OIC főtitkára.

Stockholm központjában Salwan Momika 37 éves iraki bevándorló oldalakat tépett ki és gyújtott meg az iszlám szent könyvéből szerdán. A Koránra előzőleg szalonnát helyezett, ami a hívőket súlyosan sértő gesztus volt. Momika ellen utólag „etnikai vagy nemzetiségi csoport elleni izgatás”, továbbá a tűzgyújtási tilalom megszegése miatt eljárás indult, de előzetesen a rendőrség engedélyt adott akciójára.

A Korán-égetést széles körben elítélte a nemzetközi közösség, Irakban és Iránban pedig tüntetések törtek ki.

Mindezek fényében a svéd kormány is elítélte a Korán-égetést, amit iszlamofóbnak nevezett.

„A kormány teljességgel megérti, hogy egyesek iszlamofób cselekedeteit svédországi tüntetéseken sértésnek vehetik muszlimok. Határozottan elítéljük ezeket a cselekedeteket, amelyek semmilyen formában sem tükrözik a svéd kormány nézeteit” – közölte a stockholmi külügyminisztérium.

A Korán vagy más szent szöveg elégetése sértő és tiszteletlen cselekedet és egyértelmű provokáció. A rasszizmusnak, az idegengyűlöletnek és az intoleranciának nincs helye sem Svédországban, sem Európában

– olvasható az állásfoglalásban.

A diplomáciai tárca ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Svédországban alkotmányos védelmet élvez a véleménynyilvánítás, a gyülekezés, valamint a tüntetés szabadsága.

Amint arról lapunk korábban beszámolt, az Európai Unió közleményben ítélte el a svédországi Korán-égetést, és sajnálatosnak nevezte, hogy ilyen cselekményt hajtottak végre a muszlimok kiemelt ünnepén, az íd al-adha (áldozat ünnepe) napján.

Az Európai Külügyi Szolgálat (EKSz) szombati közleményében szóvivője útján azt közölte, a Korán elleni sértő cselekedet semmilyen módon sem tükrözi az Európai Unió véleményét.

A Korán vagy bármely más szent könyv elégetése sértő, tiszteletlen és egyértelmű provokáció. A rasszizmusnak, az idegengyűlöletnek és az intoleranciának nincs helye Európában

– jelentették ki.

Borítókép: Svédország mellett, korábban Dániában is előfordult, hogy az iszlám vallás szent könyvét, a Koránt égették meg. 2023. január 27. (Fotó: MTI/EPA/Ritzau/Olafur Steinar Gestsson)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.