Berobbant a turizmus, kiszáradhat egy thai sziget

Édesvízhiánnyal küzd egy, a luxusról ismert thai sziget a száraz idő és a turisták tömege miatt.

Magyar Nemzet
Forrás: The Guardian2023. 07. 04. 12:30
Bangkok, 2021. november 8. Kerékpáros halad el egy vízzel elárasztott bangkoki utcán 2021. október 18-án, miután több helyen is villámárvíz alakult ki a fõvárost és a környékét sújtó heves esõzések után. MTI/EPA/Diego Azubel Fotó: Diego Azubel
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fehér homokos strandjairól, festői templomairól és a luxusról híres Koh Samui nevű thaiföldi szigeten nem ritka az édesvízhiány a március és május közötti száraz időszakban. Ám idén félő, hogy a kevesebb esővel járó El Nino az eddigieknél is súlyosabb hiányt fog okozni.

Az El Nino a Csendes-óceán trópusi övezetének természetes éghajlati jelensége, ami két-hét évente ismétlődik. Az időszak alatt nőhet a heves esőzések és az aszályok kockázata a világ egyes pontjain.

Koh Samui szigetén a turizmus fellendülése nyomán lépett fel a vízhiány, a hatóságok arra kérik a lakosokat, takarékoskodjanak a vízzel, hogy ne váljon katasztrófa sújtotta övezetté a sziget. Sutham Samthong, Koh Samui alpolgármestere elmondta, hogy a szárazföldről és víztározókból hozták be a vizet, hogy az emberek hozzájuthassanak. Helyi lakosok arról számoltak be, volt olyan az elmúlt hónapokban, hogy hetente maximum kétszer volt víz, de többször előfordult, hogy egész héten víz nélkül maradtak. Olyan is akadt, akinek a közeli templomba kellett elmennie, ha használni akarta a fürdőszobát.

A szigeten elérhető szobák száma, beleértve a szállodákat és villákat is, mindössze 5000-re esett vissza a Covid idején. Azóta viszont ismét 25 ezer lett, ami megegyezik a 2019-es szinttel. Ennek eredményeként olyan problémák is újra felmerülnek, mint a víz- és hulladékgazdálkodás.

Kannapa Pongponrat Chieochan, a Thammasat Egyetem adjunktusa, aki Koh Samui víztakarékossági kezdeményezéseit kutatta, azt mondta, hogy az édesvízhiány a rossz tervezésben gyökerezik. 

Az infrastruktúra nehezen tudott lépést tartani a sziget lakosságának nagyságával, amely jelentősen megnőtt, mivel az emberek elköltöztek Thaiföldről, hogy a bővülő turisztikai ágazatban dolgozzanak – mondta Kannapa. Rengeteg a szálloda, a golfpálya és a gyógyfürdő, amiknek víz kell. Így viszont nem marad az embereknek.

Napi 30 ezer köbméter vízre van szüksége a szigetnek, 24 ezret ebből a szárazföldről pumpálnak át, a maradékot helyben próbálják megoldani. De így is nagyon határon mozog, hogy kiszáradnak-e a csapok a szezon végére.

Borítókép: Illusztráció: kerékpáros halad el egy vízzel elárasztott bangkoki utcán 2021. október 18-án, miután több helyen is villámárvíz alakult ki a fõvárost és a környékét sújtó heves esõzések után (Fotó: MTI/EPA/Diego Azubel)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.