De régóta nem okoz számára problémát, hogy ellenzéki politikusok társaságában mutatkozzék, és puszta jelenlétével szolgálatot tegyen nekik számukra fontos eseményeken. Tavaly augusztus 26-án részt vett az ellenzéki varsói főpolgármester, Rafal Trzaskowski rendezvénysorozata, a fiatalokat megcélzó Jövő Lengyelországa Campus (CPP) második részének nyitányán. Bár semmi olyat nem mondott, ami Trzaskowski közvetlen politikai támogatásaként lett volna értékelhető, jelenléte egyértelmű jelzés volt: a főpolgármester – a vezető ellenzéki erő, a Polgári Platform (PO) alelnöke és valószínű jövendő államfőjelöltje – olyan ember, akinek még az Egyesült Államok legmagasabb rangú lengyelországi képviselője sem mondhat nemet.
Augusztus 29-én a közösségi médiában számolt be arról, hogy találkozott a Iustitia és Themis bírói és a LexSuperOmnia ügyészi társaság képviselőivel.
Fotót is mellékelt a kormánykritikus bírákkal és ügyészekkel tartott összejöveteléről a következő kommentárral: „A jogállamiság és átláthatóság az erős demokráciák alapja, egyúttal a külföldi befektetések megszerzésének és a gazdasági fejlődésnek a kulcsa”. Egyesek a bejegyzésben burkolt fenyegetést véltek felfedezni: az igazságszolgáltatás reformjának megkísérlése a külföldi figyelmeztetések ellenére véget vethet az amerikai üzleteknek.
A „szivárványos ideológia” támogatása Brzezinski tevékenységének egyik legfontosabb területe. Hol arról posztol, amint amerikai zászlót lengetve vonul a varsói pride-on, hol arról, amint az LMBT+ közösségek egyik vezető személyiségét a VIP-szektorba invitálja Joe Biden amerikai elnökkel való találkozóra, hol levelet küld, 46 varsói nagykövettársa aláírását mellékelve, az LMBT+ mozgalom támogatása érdekében, azt sugallva, hogy emberi jogaikban sérelmet szenvednek Lengyelországban. Az ellenzék iránti elfogultságát jól szemlélteti, hogy kik kapnak meghívást a lengyelországi Amerikai Kereskedelmi Kamara rendezvényeire.
Witold Waszczykowski korábbi külügyminiszter, aki kezdetben kifejezetten örült Brzezinski washingtoni jelölésének, utóbb, látva azt, ahogyan a nagykövet kilép szerepéből, csalódott benne, és az ellenzéki bírákkal és ügyészekkel tartott találkozó után így írt neki:
Nagykövet úr olyan jogász körökkel találkozott, amelyek politikai akciót folytatnak a lengyel kormány ellen. (…) Nem a jogállamiság érdekében tevékenykednek! Segíteni akarnak a demokratikusan megválasztott kormány megdöntésében. Vajon Ön is meg akarja dönteni a kormányt?
Még élesebben fogalmazott Ryszard Legutko lengyel EP-képviselő, az Európai Konzervatívok és Reformerek frakció társelnöke a PAP lengyel hírügynökségnek nyilatkozva: „Ez az ember úgy viselkedik, mint Averkij Arisztov lengyelországi szovjet nagykövet (1961–1971). Veszi magának a pimaszságot, hogy levelet írjon a szejm elnökének, és beavatkozzon a törvényhozási folyamatba. Megáll az ember esze!”
Az amerikai nagykövet többek között a szejm és a szenátus elnökeinek, a nemzetvédelmi és a külügyminiszternek, a Nemzetbiztonsági Hivatalnak, valamint az elnöki hivatalnak is levelet írt az ingatlankezelési törvénytervezet parlamenti vitája során.
Aggodalmának adott hangot, hogy az új szabályokból olyan országok húzhatnak hasznot, amelyek „nem keltenek bizalmat”, és erősíthetik jelenlétüket Lengyelországban.
Figyelmeztetett, hogy ez hatással lehet a kétoldalú kapcsolatokra, a NATO-beli együttműködésre és a lengyel területeken zajló katonai műveletekre. Felhívta a lengyel parlamenti képviselőket, hogy folytassanak tárcaközi konzultációkat az ügyben.
A nagykövet különös figyelmet fordít a lengyel kormányt élesen támadó, amerikai tulajdonú TVN televízióra, de feltűnően jó viszonyt ápol általában az ellenzéki médiával. Kitüntetett figyelmet tanúsít Adam Michnik kormányellenes napilapja, a balliberális Gazeta Wyborcza iránt, amely újságíró nővérének, Mika Brzezinskinek közlése szerint napi olvasmánya.
Miközben odaadóan küzd az „értékekért”, hallgatott, amikor a TVN aljas támadást intézett Szent II. János Pál pápa ellen.
Érdekes, hogyan értékelik Brzezinski nagyköveti tevékenységét a washingtoni külügyminisztériumban. Az ukrajnai háború 2022. február 24-i kezdete óta az amerikai adminisztrációnak különösen nagy szüksége van Lengyelországra egy erős segítségnyújtási front kiépítésében, így tompított a PiS-kormány elleni kritikáján. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök közelmúltbeli fehér házi látogatása során Kamala Harris alelnök dicsérte a lengyel kormányt, és a közös értékeket hangsúlyozta, amelyeket, mint mondta, megerősítettek Oroszország Ukrajna elleni agressziója nyomán. Ezt Marek Brzezinskinek is meg kellene értenie, de időnként olyan benyomást kelt, mintha az ő „személyes missziója” fontosabb lenne annál, amit Washingtonban szabtak meg számára. Ami az ukrajnai háború és a világszerte tapasztalt jelenlegi feszültségek időszakában egyszerűen káros – fejeződik be a Sieci cikke.
Borítókép: Marek Francis Brzezinski, az Egyesült Államok lengyelországi nagykövete (Forrás: Wikipédia)