Erre csak egy drón képes – látványos felvételen a pilóta nélküli eszközök szokatlan bevetése

Az ukrajnai háború kitörése óta rengeteget olvashatunk a drónok sikereiről, azonban erről az alkalmazási módról kevésbé szólnak a beszámolók.

Magyar Nemzet
2023. 07. 15. 11:43
Hercegszántó, 2022. november 14. Rendõrségi drón a hercegszántói közúti határátkelõhely közeli határszakasznál, ahol Pintér Sándor magyar és Roman Mikulec szlovák belügyminiszter sajtótájékoztatón köszöntötte a határrendészeti feladatok ellátására vezényelt magyar és szlovák rendõröket 2022. november 14-én. Pintér Sándor és Roman Mikulec a tájékoztató után megnézte a határrendészeti feladatok ellátására használt technikai eszközöket, valamint az illegális migránsoktól és az embercsempészektõl lefoglalt, támadásra használt vagy arra alkalmas tárgyakat. MTI/Kiss Dániel Fotó: Kiss Dániel
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eddig megszokott alkalmazástól eltérő módon vetették be a drónokat Ukrajnában – derül ki egy, a Twitteren megosztott videófelvételből. 

A felvételen egy pilóta nélküli eszköz segítségével hatástalanítanak (robbantanak fel) több taposóaknát. Noha az ukrajnai háború kirobbanása óta rengeteget lehetett olvasni a harci drónok különféle alkalmazásáról, azok sikerességéről, az aknamentesítés eddig nem – vagy csak nem kapott annyi figyelmet – szerepelt a repertoárban. 

Azonban a gyakorlat nem új keletű, többek között az Európai Unió is finanszíroz egy aknamentesítő drón projektet

A Mine Kafon Drone System névre keresztelt rendszer két drónból és egy kezelő állomásból áll. Az egyik pilóta nélküli eszközt a célterület 3D vizualizációjára használják, a másik drón pedig különböző szenzorok, érzékelők segítségével beazonosítja, hogy pontosan hol is találhatók az aknák.  Az utolsó lépésben ezutóbbi drón egy robotkar segítségével hatástalanítja a robbanószerkezetet.

Az ilyen technológiára pedig óriási szükség van. A Világbank jelenlegi becslése szerint Ukrajna aknamentesítése több mint 37 milliárd dollárba fog kerülni, ugyanakkor ebbe még nem számították bele a Kijevnek nemrégiben szállított kazettás bombák által előidézett pusztítást. Az ENSZ adatai szerint 2021-ben mintegy ötezerötszázan vesztették életüket taposóaknák miatt, vagy csonkultak meg. 

Hetven országban, mintegy hatvanmillióan vannak kitéve nap mint nap az aknák fenyegetésének. 

A legszennyezettebb területek közé tartozik például Azerbajdzsán, Bosznia és Hercegovina, Laosz, valamint Kambodzsa. A hagyományos aknamentesítés rendkívül időigényes és drága folyamat, azonban a drónok alkalmazása ezt jelentősen felgyorsíthatja, valamint költséghatékonyabbá is teheti, a biztonságról már nem is beszélve. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Kiss Dániel)
 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.