Ezért nem halad az ukrán ellentámadás a katonai szakértő szerint

Az ukrán offenzíva folyamatosan, de lassan halad, utóbbi okairól Franz-Stefan Gady katonai szakértő rántotta le a leplet, aki nemrég ellátogatott a frontvonalra is. Azt mondta, hogy a hadvezetés rosszul szervezte meg a hadműveletet, de időközben levonta a tanulságokat. De vajon mit jelent ez a háború menetére nézve?

Magyar Nemzet
2023. 07. 29. 5:50
FEDOROV, Mihajlo
Kijev, 2023. július 26. Jurij Scsigol, az Állami Speciális Hírközlési Szolgálat vezetõje (b) és Mihajlo Fedorov, a digitális átalakulásért felelõs ukrán miniszter az oroszok ellen a frontvonalra szánt 1700 harci drón között a Kijevben tartott sajtótájékoztatón 2023. július 25-én. MTI/AP/Libkos Fotó: Libkos
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tyúklépésben haladó offenzíva

Lassan, centikkel halad előre a hónapokon keresztül reklámozott nagy ukrán ellentámadás, és jelentős veszteségekkel kell előrenyomulni – erről beszélt a német közmédiának Franz-Stefan Gady katonai szakértő, a londoni Institute for International Strategic Studies kutatója. A katonai elemző szerint Ukrajna kénytelen masszívan a tüzérségre támaszkodni. Az első napokban az offenzívát elsősorban a gépesített egységek támadásai jellemezték. Ez nem vezetett átütő sikerhez, ezért időközben átálltak az olyan támadásokra, amelyek a gyalogságra támaszkodnak. Gady szerint

a hibák főként magasabb szinten találhatók.  A művelet rosszul volt megtervezve és megszervezve. Hiányzott az előrenyomuló egységek koordinációja.

Az összekapcsolt egységek harca ugyanis a szinkronizálásról, a különböző katonai megközelítések tömör és lehetőleg egyidejű alkalmazásáról szól. A tüzérség tüzel, és ennek fedezékében az ukrán gyalogság előrenyomul. Röviddel előtte eltakarítják az aknákat az útból, és ezzel egyidejűleg rakétavédelmi rendszereket gördítenek ki, hogy pajzsot hozzanak létre a helikopteres vagy más légi támadások ellen. Ha mindezt gyorsan és egyszerre teszik, az növeli az áttörés esélyét és csökkenti a saját veszteségeket – magyarázta a szakember a német közmédiának.

Az ukrán műveletek emellett túl hosszú időközönként indultak meg, így az oroszok ki tudták elemezni és fel tudtak készülni a támadásra.

A szakértő szerint ezen a területen is feltűnő a rövid és közepes hatótávolságú légvédelmi rendszerek, valamint az úttörő berendezések és az aknamentesítő berendezések hiánya. De a probléma mindenekelőtt az, hogy szükség volna összefüggő megközelítésre.

Az offenzíva lassúsága mindenekelőtt azzal magyarázható, hogy a szállított felszereléseket nem olyan hálózatban vetették be, ahol az egyes rendszereket a legjobban ki tudják használni. Az összehangolt használat nélkül az ilyen fegyverekben rejlő lehetőségeket nem lehet kihasználni teljes mértékig

– fogalmazott Franz-Stefan Gady. 

Hiányzik a gyakorlati tapasztalat

Arról már több szakértő is beszélt korábban, hogy a világon jelenleg egyetlen fegyveres erőnek sincs gyakorlati tapasztalata arról, hogyan lehet legyőzni egy olyan sűrű és mélyen tagolt védelmi rendszert, mint amilyet az oroszok Ukrajna déli és keleti részén az összekapcsolt fegyverek csatájában kiépítettek. Valamennyien egyetértenek abban, hogy ilyen szintre fejlesztett védelmi rendszert a második világháború óta nem láttak sehol. Egyedül az Egyesült Államoknak van korlátozott tapasztalata a nagy egységek összehangolt telepítésében, és ők sem tudnak mindent megcsinálni. Ezért az ellentámadás első szakasza leginkább a próbálkozásról és a hibákról szólt. A kérdés az, hogy levonták-e a megfelelő következtetést az ukránok.

Az is lassítja a műveleteket, hogy a sebesülteket, a felszerelést és a fegyvereket is gyalog kell szállítani, mert egyik egység sem akarja céltáblává tenni a járműveit az oroszok számára.

Az offenzívához biztosított lőszer a vártnál gyorsabban fogy, többek között ezért is döntött úgy az Egyesült Államok, hogy a világ nagy részén betiltott kazettás bombákat is Ukrajnának adja. Európa és az Egyesült Államok azonban még ketten együtt sem képesek rövid időn belül ellátni megfelelő mennyiségű lőszerrel, a kazettás bombák csak arra elegendők, hogy tovább haladjon valahogy az ellentámadás. 

Egy bizonyos ponton valószínűleg teljes lőszerhiány lesz, de pusztán katonai szempontból nem látom, hogy a harcok véget érnének a következő hónapokban. Ez a háború minden valószínűség szerint a következő évben is folytatódik

 – szögezte le Franz-Stefan Gady.

Borítókép: Jurij Scsigol, az Állami Speciális Hírközlési Szolgálat vezetője (b) és Mihajlo Fedorov, a digitális átalakulásért felelős ukrán miniszter az oroszok ellen a frontvonalra szánt 1700 harci drón között a Kijevben tartott sajtótájékoztatón 2023. július 25-én (Fotó: MTI/AP/Libkos)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.