Tyúklépésben haladó offenzíva
Lassan, centikkel halad előre a hónapokon keresztül reklámozott nagy ukrán ellentámadás, és jelentős veszteségekkel kell előrenyomulni – erről beszélt a német közmédiának Franz-Stefan Gady katonai szakértő, a londoni Institute for International Strategic Studies kutatója. A katonai elemző szerint Ukrajna kénytelen masszívan a tüzérségre támaszkodni. Az első napokban az offenzívát elsősorban a gépesített egységek támadásai jellemezték. Ez nem vezetett átütő sikerhez, ezért időközben átálltak az olyan támadásokra, amelyek a gyalogságra támaszkodnak. Gady szerint
a hibák főként magasabb szinten találhatók. A művelet rosszul volt megtervezve és megszervezve. Hiányzott az előrenyomuló egységek koordinációja.
Az összekapcsolt egységek harca ugyanis a szinkronizálásról, a különböző katonai megközelítések tömör és lehetőleg egyidejű alkalmazásáról szól. A tüzérség tüzel, és ennek fedezékében az ukrán gyalogság előrenyomul. Röviddel előtte eltakarítják az aknákat az útból, és ezzel egyidejűleg rakétavédelmi rendszereket gördítenek ki, hogy pajzsot hozzanak létre a helikopteres vagy más légi támadások ellen. Ha mindezt gyorsan és egyszerre teszik, az növeli az áttörés esélyét és csökkenti a saját veszteségeket – magyarázta a szakember a német közmédiának.
Az ukrán műveletek emellett túl hosszú időközönként indultak meg, így az oroszok ki tudták elemezni és fel tudtak készülni a támadásra.
A szakértő szerint ezen a területen is feltűnő a rövid és közepes hatótávolságú légvédelmi rendszerek, valamint az úttörő berendezések és az aknamentesítő berendezések hiánya. De a probléma mindenekelőtt az, hogy szükség volna összefüggő megközelítésre.
Az offenzíva lassúsága mindenekelőtt azzal magyarázható, hogy a szállított felszereléseket nem olyan hálózatban vetették be, ahol az egyes rendszereket a legjobban ki tudják használni. Az összehangolt használat nélkül az ilyen fegyverekben rejlő lehetőségeket nem lehet kihasználni teljes mértékig
– fogalmazott Franz-Stefan Gady.