Kína továbbra is fenntartja bizonyos japán élelmiszerek importjának tilalmát, mivel a tönkrement fukusimai atomerőműből vizet engednek az óceánba – írja a BBC brit közszolgálati média. A kínai vámigazgatás továbbá bejelentette, hogy a szigetország más részeiből származó élelmiszereken is sugárzást mérő vizsgálatokat hajtanak végre.
A tilalom annak ellenére is megmarad, hogy a fukusimai atomerőmű hűtővizének óceánba engedése vélhetően nem jár határokon átívelő következményekkel a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójának pénteken Tokióban tett nyilatkozata szerint – írja az MTI.
Rafael Grossi a héten a japán fővárosban már bemutatta a szervezet jelentését, amely szerint
a hűtővíz kibocsátásának elhanyagolható radioaktív hatása lenne az emberekre és a környezetre.
Ugyancsak pénteken a dél-koreai kormány hivatalosan is támogatásáról biztosította Tokiót a tervvel kapcsolatban. Bár a Szöul által közzétett elemzés szerint a hűtővíz óceánba engedése megfelel a nemzetközi biztonsági előírásoknak, hozzátették, hogy biztonsági aggályok miatt fenntartják az importtilalmat a Fukusimából és néhány más prefektúrából származó japán tengeri élelmiszerre vonatkozóan. Az elemzés, mely kimutatta, hogy a vízben található radioaktív anyagok határértéken belül vannak, a dél-koreai szakértőkből álló delegáció helyszíni vizsgálatának eredményein alapul.
A dél-koreai kormány közleménye szerint az importkorlátozás érvényben marad mindaddig, amíg az emberek aggályai nem csillapodnak a termékek biztonságosságát illetően.
Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője ugyanakkor a héten felszólította a japán illetékeseket, hogy
tudományos, biztonságos és átlátható módon kezeljék a szennyezett hűtővizet.
Az atomerőmű katasztrófáját 2011. március 11-én földrengés és az azt követő szökőár okozta. A tönkrement reaktorok hűtéséhez azóta is vízre van szükség. A szennyezett víz tárolása viszont nem tarthat a végtelenségig, ezért tervezik a megszűrt hűtővíz Csendes-óceánba engedését. A víz tárolására szolgáló hely fogy, de a japán kormány és a létesítmény üzemeltetője által kezdeményezett tervek a víz tengerbe engedésére regionális bírálatokba ütköztek – a legkeményebb szavakat Kínából kapták.
Borítókép: Sugárszennyezett hűtővíz tárolására alkalmas tartályok a természeti katasztrófában súlyosan megsérült, a Tokyo Electric Power Co. (Tepco) japán áramszolgáltató által üzemeltetett Fukusima atomerőműben, Omában 2021. november 15-én (Fotó: MTI/EPA/Majama Kimimasza)