Módosítja alkotmányát Észak-Macedónia az EU-csatlakozás reményében

Észak-Macedónia az európai uniós tagság érdekében 2019-ben még nevét is megváltoztatta.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 07. 19. 11:58
Brüsszel, 2023. március 21. Uniós zászlók az Európai Bizottság székháza, a Berlaymont-épület elõtt Brüsszelben 2023. március 21-én. MTI/Balogh Zoltán Fotó: Balogh Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megváltoztatja az alkotmányát Észak-Macedónia annak érdekében, hogy hatékonyabban tudjon haladni az európai integráció útján − közölte a Vesti.mk észak-macedón hírportál szerdán annak kapcsán, hogy pontosan egy évvel ezelőtt kezdődtek meg a csatlakozási tárgyalások a nyugat-balkáni ország és az Európai Unió között.

Az észak-macedón kormány kedden döntött arról, hogy megváltoztatja az ország alkotmányát, mégpedig úgy, hogy az alaptörvény szövegébe az eddig is belefoglalt nemzetiségek − a macedón, az albán, a török, a vlah, a szerb, a roma és a bosnyák − mellé bekerül a bolgár, a horvát, a montenegrói, a szlovén, a zsidó és az egyiptomi is. A kormány indoklása szerint az országot alkotó népcsoportok sorának bővítésével erősödik az ország többnemzetiségű jellege.

Országunk jó példája a működőképes, többnemzetiségű demokráciának a térségben és Európában, valamint jó példája az állampolgári és emberi jogok tiszteletének, ezért az országot joggal tekintik Európa kicsinyített másának

 − olvasható a kormány közleményében, amely úgy folytatódik, hogy Észak-Macedónia az európai értékek mentén jár el, ezért megérdemli, hogy a NATO után az Európai Uniónak is teljes jogú tagja legyen.

A kormány várakozásai szerint az alkotmánymódosítást követően az első uniós csatlakozási fejezeteket már folyó év decemberében megnyithatják. 

Az alkotmánymódosításra azért van szükség, mert az EU-tag Bulgária mindeddig akadályozta Észak-Macedónia felvételét az unióba, főként a bolgár kisebbséget és a közös történelmet érintő kérdések miatt. A csatlakozási tárgyalások megkezdésének feltételeként Szófia végül a bolgár kisebbség alkotmányos elismerését követelte.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy sikerül-e a kormánynak megváltoztatnia az ország alaptörvényét, az alkotmány módosításához ugyanis kétharmados támogatásra van szükség, amelyet az ellenzéki képviselők szavazatai nélkül nem tudnak elérni, a jobboldali ellenzék pedig bejelentette, hogy nem támogatja a módosítást.

Észak-Macedónia az európai uniós tagság érdekében − egy Görögországgal folyó több évtizedes vita lezárásaként − 2019-ben Macedóniáról Észak-Macedóniára változtatta a nevét.

Borítókép: Uniós zászlók az Európai Bizottság székháza, a Berlaymont-épület előtt Brüsszelben 2023. március 21-én.
(fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.