Mark Rutte miniszterelnök konzervatív VVD pártjának terve, amely megnehezítené a menekült családok egyesítését, komoly szakadást okozott az általa vezetett koalícióban, mivel két kisebbik párt nem hajlandó támogatni a javaslatokat. A Politico szaklap felidézte, hogy a kabinet még csütörtökön kezdett válságtanácskozásba, amely még pénteken is tartott, sőt
egyes információk szerint egész hétvégén azon lesznek, hogy megmentsék a holland kormányt – annak ellenére, hogy Rutte pártjának a hét végéig egy intézkedéscsomagot kell letennie az asztalra.
A holland média arról számolt be, hogy Rutte kész a kormány bukására, ha nem sikerül megállapodásra jutni. Rutte 2010 októbere óta négy különböző koalícióban vezette Hollandiát, ezzel ő az ország történetének leghosszabb ideje hivatalban lévő miniszterelnöke.
Hollandiában a menedékjog iránti kérelmek száma tavaly harmadával, 46 000 fölé ugrott, és idén várhatóan 76 000 fölé emelkedik, ami meghaladja a 2015-ös csúcsot.
Ez megterheli az ország menekültügyi létesítményeit. Tavaly hónapokon át menedékkérők százai aludtak gyakran a szabadban, alig jutottak ivóvízhez, higiéniai létesítményekhez vagy egészségügyi ellátáshoz.
A körülmények javítása érdekében Rutte pártja a konzervatív CDA támogatásával azt javasolta, hogy korlátozzák a már Hollandiában tartózkodó háborús menekültek gyermekeinek beutazását, és a családok legalább két évet várjanak az egyesítésre. Eddig azonban nem sikerült elnyernie a többi koalíciós partner támogatását, akik szerint politikája túl messzire ment.
Az ANP holland hírügynökség eközben kormányzati forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a koalíciós tagok feladták a vitát, és hamarosan bejelenthetik a kabinet feloszlását.
Borítókép: Mark Rutte holland miniszterelnök a sajtó képviselőinek nyilatkozik az Európai Unió tagországai állam- és kormányfőinek kétnapos tanácskozása előtt Brüsszelben, 2023. június 29-én (Fotó: MTI/EPA/Olivier Matthys)