Rendeződhet Nyugat-Szahara hovatartozásának kérdése?

Izrael kiállt amellett, hogy Marokkóhoz tartozik a terület, a hivatalos álláspontot az ENSZ-nek is megküldik.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 07. 18. 6:37
A Spanyolországtól való függetlenedés 30. évfordulóját ünneplik Nyugat-Szaharában 2006-ban (Fotó: Wikipédia) Forrás: Wikipédia
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael elismerte Marokkó szuverenitását a vitatott hovatartozású Nyugat-Szahara felett, és konzulátus megnyitását fontolgatja Dahlában – közölte hétfőn az izraeli kormányfő hivatala. A bejelentés a marokkói királyi palota közleményét követi, amely szerint Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ezen álláspontjáról levélben tájékoztatta VI. Mohammed marokkói uralkodót. Az izraeli álláspontot „megküldik az ENSZ-nek, valamint a többi regionális és nemzetközi szervezetnek is” – közölte a királyi udvar.

Marokkó mindazonáltal leszögezte, hogy az elismerés nem fogja befolyásolni a Magreb-ország azon „elveit”, amelyek alapján kétállami megoldást sürget a palesztin–izraeli konfliktus rendezésére. Hozzátette, hogy a mostani döntéstől az izraeli beruházások élénkülését várja a térségben.

Marokkó 1975-ben annektálta Nyugat-Szaharát. A 266 ezer négyzetkilométeres, foszfátban és halban, illetve feltehetőleg olajban is gazdag területen az annak függetlenségéért küzdő Polisario Front mozgalom kikiáltotta a Szaharai Demokratikus Arab Köztársaságot, és fegyveres harcot indított az államalakulat önrendelkezéséért a szomszédos Algéria támogatásával. Marokkó jelenleg az egykori spanyol gyarmat nagyjából kétharmadát tartja ellenőrzése alatt. A vezetés Rabatban mindössze autonómiát lenne hajlandó biztosítani a nagyjából Olaszország méretű térségnek, ahol 580 ezren élnek. A térség miatt éles diplomáciai viszály bontakozott ki Algír és Rabat között is.

2020-ban Donald Trump akkori amerikai elnök elismerte Rabat területi igényét cserébe azért, hogy Marokkó diplomáciai kapcsolatot létesítsen Izraellel. Eddig 28 – főleg afrikai és arab – ország létesített konzulátust Dahlában, illetve a régió székhelyén, el-Ajúnban.

Borítókép: A Spanyolországtól való függetlenedés 30. évfordulóját ünneplik Nyugat-Szaharában 2006-ban (Fotó: Wikipédia)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.