Schengen: nyomást gyakorolnak Ausztriára

Miközben az Európai Parlament igyekszik nyomást gyakorolni Ausztriára a schengeni bővítést elutasító álláspontjának megváltoztatásáért, addig Bécsben lassan a teljes politikai paletta a bevándorlás korlátozását helyezi előtérbe. Az osztrák kormány továbbra is összekapcsolja a szabad mozgást biztosító övezet szélesítésének kérdését a migrációval, így esélytelennek tűnik Románia és Bulgária Schengen-tagsága.

European,Union,Flags,In,Brussels
1451654687 Fotó: jarrow153 Forrás: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament megszavazta azt a határozatot amelynek alapján vizsgálnák a Románia schengeni csatlakozását megakadályozó osztrák vétó jogszerűségét. Victor Negrescu román szociáldemokrata EP-képviselő kedden újságíróknak elmondta, hogy a határozat szerint Ausztria vétója megsértette az európai alapjogokat és diszkriminációt okozott. Az Agerpres hírügynökség által idézett politikus elmagyarázta: az állásfoglalás felszólítja az Európai Parlamentet és az Európai Bizottságot, hogy minden rendelkezésre álló eszközt használjon fel a román állampolgárok jogainak védelmére. Negrescu elmondta: 

Ausztria vétójának politikai jellege volt. 

Az Európai Unió soros spanyol elnöksége a schengeni bővítés fontosságáról nyilatkozott, Olaf Scholz német kancellár pedig a napokban megismételte Románia csatlakozásának támogatását, így a bukaresti politikai élet, elsősorban a kormányzati szereplők, ismét optimista hangot ütöttek meg az ország idei schengeni tagságával kapcsolatban. 

Vincze Lóránt európai parlamenti képviselő szerint ugyanakkor nem történt semmi látványos Schengen ügyében. „A svéd uniós elnökség is támogatta a bővítést, csakhogy nem a soros elnökségek hibáján vagy éppen prioritásán múlik a kérdés, hanem azon, hogy egyes országok, jelen esetben Ausztria vagy Hollandia támogatja-e” – mondta a Maszol erdélyi portál megkeresésére a Romániai Magyar Demokrata Szövetség politikusa. Úgy vélte, 

ha Bécs továbbra is az uniós migrációs reformtól teszi függővé a schengeni bővítés csatlakozását, akkor erre idén sem fog sor kerülni.

„Schengen reformja indokolt, de ennek nincs köze Románia és Bulgária csatlakozásához. Uniós jogállamisági probléma, ha egy tagállam teljesítette a megszabott feltételeket, de politikai okokból mégsem szavazzák meg a felvételt” – fogalmazott Vincze Lóránt. 

Egy friss felmérés szerint csupán az osztrákok egyharmada támogatja a román tagságot, a relatív többség (44 százalékuk) elutasítja azt. Ráadásul közeledik a jövő évi parlamenti megméretés, a Szabadságpárt erősödése miatt aggódó Osztrák Néppárt pedig továbbra is szándékosan köti össze a schengeni bővítést a legális és illegális migráció kérdésével. Az Eurobarometer legfrissebb kutatása azt jelzi, hogy az osztrákok háromnegyede aggódik a migráció miatt.

Borítókép: Uniós zászlók (Fotó: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.