Ki kell használnunk a lehetőséget, hogy erősítsük együttműködésünket a NATO-val és vezető szerepre törjünk az ázsiai–csendes-óceáni régió biztonsága terén – tette hozzá a dél-koreai államfő.
Kisida Fumio japán miniszterelnök egyetértett Junnal, és jelezte: határozottan elítéli a legutóbbi észak-koreai rakétaindítást, amely fenyegetést jelent a nemzetközi békére és stabilitásra. Hozzátette: reméli, hogy Dél-Koreával, Ausztráliával és Új-Zélanddal közös választ adnak az incidensre.
Anthony Albanese ausztrál kormányfő az ENSZ határozatainak megsértése miatt vonta kérdőre Phenjant, arra hivatkozva, hogy azok tiltják Észak-Korea számára a ballisztikus rakéták fejlesztését.
Chris Hipkins új-zélandi miniszterelnök az ukrajnai háborúra és a demokrácia elleni támadásokra hivatkozva kiemelte: a NATO vezetői nagy kihívást jelentő időszakban gyűltek össze.
Eközben Kisida Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral közös sajtótájékoztatóján üdvözölte, hogy új partnerségi program született Japán és a NATO között. A japán vezető elmondta: várakozással tekint az együttműködés elmélyítésére egyebek között olyan új területeken, mint a kiberbiztonság.
Stoltenberg jelezte: a NATO-t aggasztja Kína erőteljes fegyverkezése, valamint Észak-Korea provokációi.
Egyetlen partner sem áll közelebb a NATO-hoz, mint Japán
– szögezte le, hozzátéve, hogy Ázsia ugyanolyan fontos Európa számára, mint Európa Ázsia számára.
Borítókép: Jun Szuk Jol dél-koreai elnök a partnerországokkal zajló tanácskozások egyikén a NATO-tagországok vilniusi csúcstalálkozóján 2023. július 12-én (Fotó: MTI/AP/Pavel Golovkin)