Az amerikaiak szerint is háborús bűn, amit az amerikaiak tesznek + videó

Jogvédők a kazettás bombákat a föld „legalattomosabb” fegyverei közé sorolják, tavaly a Fehér Ház azok bevetését „háborús bűnnek” nevezte.

Magyar Nemzet
2023. 07. 08. 16:01
Jogvédők a kazettás bombákat a föld „legalattomosabb” fegyverei közé sorolják. Washington bejelentette, hogy immár kazettás bombákat is küld Kijevnek az orosz-ukrán háborúba. (Fotó: Simon Ateba / Twitter)
Jogvédők a kazettás bombákat a föld „legalattomosabb” fegyverei közé sorolják. Washington bejelentette, hogy immár kazettás bombákat is küld Kijevnek az orosz-ukrán háborúba. (Fotó: Simon Ateba / Twitter)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ezekkel a lőszerekkel az ukrán hadsereg valójában veszít a hatékonyságából, a hagyományos, nagy robbanóerejű repeszlövedékekkel szemben” – fogalmazott Scott Ritter, az Egyesült Államok tengerészgyalogságának egykori hírszerző tisztje, az ENSZ korábbi fegyverfelügyelője a Ria Novosztyi orosz állami hírügynökségnek. Hozzátette: „ezeket a kazettás bombákat 2016 óta a raktárakban tároljuk, és azért ezt küldi az adminisztráció, mert semmi mást nem tud”.

Az Independent brit lap ukrán tisztviselőkre hivatkozva a kazettás bombák küldése mögött azt látja, hogy mivel az ellentámadás miatt az ukránoknak hét–kilencezer lövést kellene leadniuk naponta, ennyi lőszer biztosítása hatalmas nyomást gyakorol az amerikai és szövetséges erőkre és készleteik kimerülőben vannak. Azonban a kazettás bombák kevesebb kilövéssel több célpontot tudnak megsemmisíteni.

Mint arról lapunk is beszámolt korábban, az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy kazettás bombákat adjon át Ukrajnának, egy 800 millió dolláros segélycsomag részeként. Ezek az eszközök kifejezetten veszélyesek a civil lakosságra nézve, ugyanis a hordozó repülőeszközről történő leoldásukat követően még a levegőben, nagy területet lefedve kioldanak, mintegy 88 kisebb bombát szétszórva.

A probléma az, hogy földet érve ezek mintegy 10–40 százaléka nem robban fel, ezzel lényegében aknamezővé változtatva a terepet – ahogy azt tették Laoszban és Vietnámban ötven éve.

Minden „kis bomba” halálos tartománya tíz négyzetméter, vagyis egy rakéta összesen akár harmincezer négyzetméternyi területet (három hektárt) is le tud fedni.

Jogvédők a kazettás bombákat a föld „legalattomosabb” fegyverei közé sorolják. Sőt, a Fehér Ház 2022-ben még „háborús bűnnek” nevezte a kazettás bombák bevetését. 

Míg most, mint Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó fogalmazott, „nem húzhatták tovább” ezek küldését. Szerintük fennáll a kockázata az orosz erők ukrajnai előretörésének, és még több ukrán megölésének.

Amikor az amerikai sajtó arról kérdezte Joe Biden amerikai elnököt, hogy miért most küldenek kazettás bombákat Ukrajnának, úgy válaszolt:

Mert kifogynak a lőszerekből.

Mint arra a CNN amerikai hírcsatorna is felhívja a figyelmet mind az oroszok, mind az ukránok használnak kazettás bombákat a háború kitörése óta. Sőt, Kijev régóta kérleli Washingtont, hogy biztosítsa ezeket is számára az „orosz tüzérségi fölény csökkentése érdekében”.

Noha egy 15 éve kötött ENSZ-egyezmény 123 aláíró országgal betiltotta ezek használatát, azt mások mellett az Egyesült Államok, Oroszország és Ukrajna nem írta alá.

Scott Ritter mindemellett a Judge Freedom műsorában azt is elmondta, hogy „mindez nem fog segíteni Ukrajnának, sőt az Egyesült Államok és a Biden-adminisztráció morális állapotát is csak visszaveti”.

– Mint általában, ez is csak egy politikai gesztus Ukrajna megsegítése jegyében. De ez valójában nem segíti az ukránokat, mert csak kiterjeszti a háborút és csak még többen fognak meghalni mindkét oldalon.

Hozzátette: 

Az Egyesült Államok az 1980-as évek óta gyártott modernebb kazettás bombákat, de – mint általában – nem ezeket küldjük Kijevnek, hanem a több mint harmincéves verziót, amelynek magasabb a halálozási aránya.

– Álszenteskedünk, mert nem adjuk nekik oda a legfejlettebb rendszereket, hanem leginkább csak a régi, lejárt eszközöket – bírálta a Fehér Házat az ENSZ korábbi fegyverfelügyelője.

Pat Ryder dandártábornok, az amerikai védelmi minisztérium sajtótitkára leszögezte, hogy „nem adnak át Kijevnek olyan régi bombákat, amelyek fel nem robbanási aránya magasabb, mint 2,35 százalék”.

Scott Ritter szerint Joe Biden amerikai elnöknek fogalma sincs arról, hogy mit küldenek Ukrajnába, míg a Pentagon tisztában van azzal, hogy ezek a bombák „nem ideálisak a konfliktusba” a magas civil kockázati veszteségek miatt.

Ez oda fog vezetni, hogy az ukránok azt hiszik, rendelkeznek majd egy képességgel, de valójában csak ezrek halálát fogja okozni a csatatéren

– elemezte a lehetőségeket a szakértő.

Borítókép: Jogvédők a kazettás bombákat a föld „legalattomosabb” fegyverei közé sorolják. Washington bejelentette, hogy immár kazettás bombákat is küld Kijevnek az orosz–ukrán háborúba (Forrás: Simon Ateba/Twitter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.