Brüsszel déli pályaudvara a bűnözés gócpontja lett, minden egyes nap körülbelül tíz bűncselekményt követnek el ezen a helyszínen – derült ki a belga rendőrség beszámolójából. Az adatokat, amelyek magukban foglalják a 2018 és 2022 között készített összes hivatalos jelentést a vasútállomásról, Annelies Verlinden belügyminiszter kérésére tették közzé, és ezután hozta le a De Standaard napilap.
– Ez egy elfogadhatatlan helyzet. A déli pályaudvar országunk nemzetközi kapuja. Számos külföldi ezt az állomást látja meg először, amely nem fest túl szép képet Belgiumról – fejezte ki a felháborodását Tomas Roggeman flamand nacionalista képviselő a jelentés közzétételét követően. A vasúti csomópontról nemcsak Belgium-szerte indulnak vonatok, hanem olyan nemzetközi helyszínekre is, mint Párizs, London, Amszterdam és Köln.
A Politico szemléje alapján összesen mintegy 3500 bűntettet követnek el a vasútállomáson minden évben, a leggyakoribbak a lopás, a zsarolás és a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények.
2020-ban összesen 3447, egy évvel később 3320 bűncselekményt jegyeztek fel ezen a helyszínen, ami majdhogynem annyi, mint az elkövetett bűntettek száma 13 másik flamand város összes pályaudvarán együttvéve.
Tavaly összesen 146 fegyveres rablást követtek el a déli pályaudvaron – az elkövetők leginkább késsel vagy lőfegyverrel támadtak. A főpályaudvaron idén januárban
terrortámadás is történt, egy késsel hadonászó migráns nekiesett a várakozóknak – az esetről videófelvétel is készült.
A terroristát egy francia rendőrtiszt hatástalanította.
– Minden nap történnek bűncselekmények, a helyzet különösen éjszaka problémás – közölte a pályaudvar egyik boltjának tulajdonosa a Brussels Times belga híroldallal.
A helyiek és a turisták egyébként egyaránt arra is panaszkodnak, mekkora a kosz és a bűz is a brüsszeli pályaudvaron. Nem beszélve arról, hogy nem érzik magukat biztonságban.
Mexikóvárosból jövök, így hozzászoktam ahhoz, hogy megtapasztaljam a bizonytalanságot, de még soha nem láttam ilyen mértékű koszt más európai nemzetközi állomáson
– mondta Monica, aki családjával érkezett Belgiumba augusztusban.
– Többet kell tenni, hogy megoldjuk a pályaudvar problémáit – fordult a politikusokhoz a drámai szituáció kezelését kérve Sophie Dutordoir, a belga SNCB vasúttársaság vezérigazgatója. Felszólítása ahhoz vezetett, hogy a belügyminiszter és Rudi Vervoort, a brüsszeli régió miniszterelnöke egymásra mutogattak annak kapcsán, ki a felelős a válsághelyzet kezeléséért.