Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) szerint „a nők kritikus szerepet játszanak a tartós béke elérésében világszerte”. A szervezet adatai alapján a nők minden területen – rendőri, katonai és polgári – részt vesznek az ilyen jellegű folyamatokban, és pozitív hatást gyakorolnak a békefenntartási folyamatokra, ideértve a nők szerepének támogatását a béke építésében. Sőt, az ENSZ szerint a következő generáció inspirálása, a polgári lakosságot – különösen a nőket és gyerekeket – érintő problémák iránt mutatott nagyobb megértés, az újszerű látásmód, a mélyebb bizalomépítés és a nők jogainak a védelme ugyancsak a „gyengébbik nem” terepen való bevetése melletti pozitív érvként szerepel.
Az ENSZ 2021-es év végi adatai szerint az egyenruhás katonák, rendőrök és terepen dolgozók 7,8 százaléka volt nő, összehasonlításként ez 1993-ban még csak egy százalék volt.
Az ENSZ, noha támogatja, hogy a nők is megjelenjenek egyenruhás feladatokban, kiemelik, bevetésük felelőssége már a tagállamokra hárul.
„Csodálatos Grace”
A Military.com, amerikai katonai szakportál egy korábbi cikke úgy fogalmaz: „A nők sokkal régebb óta harcolnak és hoznak áldozatokat ezért az országért, mint sokan gondolnák”. Azonban a „gyengébbik nemnek” nem volt mindig könnyű dolga a seregben. Amint arra a portál is emlékeztet, az amerikai civil háborús időkben Cathay Williamsnek nemét eltitkolva volt csak lehetősége harcolni a férfiak között.
A második világháborút követő időkben azonban a tengerentúlon (is) a nők már nagyobb elfogadásban részesültek a hadsereg részéről, és így jelentős sikereket érhettek el. Így tett Grace Brewster Murray Hopper („Csodálatos Grace”), aki a második világháborút követően megalkotta a COBOL programozási nyelvet, a „bug” programozási kifejezést, sőt lényegében az első fordítóprogram is ő nevéhez fűződik.
Míg a fronton, az iraki háborúban Leigh Ann Hester vált emlékezetessé, amiért kimenekítette konvoját az ellenséges erők rajtaütéséből. Hester volt az első nő, aki a második világháború óta megkapta az amerikai Ezüstcsillag kitüntetést kivételes bátorságáért.
Ukrajna, a jelenlegi konfliktusok közül a legsúlyosabb
Jelenleg mintegy harminc háború dúl a Földön, ezek mintegy kétharmada „terroristafelkelés”, illetve nagyobb részben polgárháború, zömében Afrikában. Ezen konfliktusokban kevésbé jellemző a női katonák megjelenése, részben kulturális okokból. Igaz, azért mások mellett a mianmari vagy az algériai polgárháborúban meg-megjelennek a nők, noha csupán néhány tucatnyian. Ezzel szemben a jelenleg dúló legsúlyosabb konfliktusban, Ukrajnában ezerszám harcolnak női katonák is a fronton.
A hivatalos ukrán adatok szerint a tavaly – mások szerint 2014-ben – kitört orosz–ukrán háború kezdete óta ezernyi önkéntes csatlakozott az ukrán erőkhöz, jelentős számban nők is. Eszerint idén májusban 42 ezer nő szolgált különböző ukrán alakulatokban – a hadsereg egészében hatvanezren –, közülük mintegy ötezer a fronton teljesített szolgálatot. Az alakulatokban harcoló nők aránya a 2023-as Military Balance jelentés szerinti 688 ezer fős ukrán hadseregben 16,4 százalékos volt.