Az AFP francia hírügynökség kórházi forrásokra, emberi jogi aktivistákra és szemtanúkra hivatkozva azt közölte, a Szudán délnyugati részén lévő tartomány székhelyénél, Nyalánál kitört harcokban öt teljes család is meghalt, más családok pedig több tagjukat elvesztették.
Az ENSZ becslései szerint augusztus 11-e óta több mint ötvenezren menekültek el Nyalából a harcok miatt, a térségben pedig szinte minden kommunikációs hálózat leállt. A világszervezet emellett felhívta a figyelmet arra is, hogy a harcok egyre inkább etnikai színezetet öltenek.
Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi civil segélyszervezet néhány napja arra figyelmeztetett, hogy emberek tízezrei rekedtek a harcoktól körülvett Nyalában, ahol az összecsapások a piacokra és a lakónegyedekre is átterjedtek. A szervezet felszólította a harcoló feleket, tegyék lehetővé a civilek biztonságos elvonulását a konfliktus sújtotta zónákból.
Szudánban április közepén kezdődött a konfliktus Abdel Fattáh al-Burhán elnök és egykori alelnöke, Mohamed Hamdan Dagalo között. A harcok főként a fővárosra és térségére, valamint a nyugati – Csáddal határos – Dárfúr régióra összpontosulnak. A szudáni egészségügyi minisztérium augusztus közepén közzétett adatai szerint eddig legalább háromezren vesztették életüket, és hatezernél is többen sebesültek meg a harcokban.
A harcok kirobbanása óta a felek több tűzszünetet is bejelentettek már, de ezeket sorra megszegték, hétfőn pedig Burhán – szakítva korábbi, a békét hangsúlyozó szavaival – azt mondta:
A háborúra kell összpontosítani azon zsoldosok esetében, akiknek semmi keresnivalójuk Szudánban.
Burhán kedden Egyiptomba érkezett, ahol Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel is találkozott. Burhánt – akinek a konfliktus kirobbanása óta ez az első külföldi útja – elkísérte Ali esz-Szádik megbízott külügyminiszter és több katonai tisztségviselő is.
Borítókép: A harcok elől északra menekülő szudániak a holmijukat viszik, miután az Abu Szimbel-i határátkelőnél beléptek Egyiptomba 2023. május 18-án (Fotó: MTI/EPA/Háled el-Fiki)