Törést okoztak az elmúlt napokban a baráti, bár eddig se felhőtlen lengyel–ukrán kapcsolatokban az orosz–ukrán „gabonaháború” Lengyelországot (és négy másik térségbeli országot) érintő következményei.
Az adok-kapok lavináját Marcin Przydacz, a lengyel elnök külpolitikai tanácsadója indította el augusztus 31-i nyilatkozatával: kijelentette, hogy
Varsó meghosszabbíthatja egyes ukrán agrártermékek importjának tilalmát, és az erre reagáló ukrán bírálatokra kitérve felhívta az ukrán felet, legyen hálás Lengyelországnak az elmúlt hónapokban, években nyújtott támogatásért.
Przydacz nyilatkozatát az ukrán külügyminisztérium elfogadhatatlannak nevezte, és augusztus 2-án bekérette Bartosz Cichocki kijevi lengyel nagykövetet. Oleh Nyikolenko külügyi szóvivő visszautasította, valótlannak és elfogadhatatlannak nevezte az „ukrán hálátlanságra” vonatkozó megjegyzéseket.
Másnap a lengyel külügyminisztériumba kérették a varsói ukrán ideiglenes ügyvivőt. Pawel Jablonski külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy több kijevi tisztségviselő a közelmúltban „nem helyénvaló és szükségtelen” kijelentéseket tett, amelyek ártanak a jó kétoldalú kapcsolatoknak. Közölte azt is, hogy a jelenleg Kijevben tartózkodó Vaszil Zvarics ukrán nagykövetet is konzultációra hívják, amint visszatér Varsóba.
Megszólalt az ügyben mások között Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter is. Az Interfax Ukraina hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, hogy
Ukrajna nem provokált „semmiféle kiéleződést” a kétoldalú kapcsolatokban, hálás volt, maradt és lesz a jövőben is azért az álláspontért, amelyet Lengyelország a háború első óráitól kezdve képvisel, és ennek többször kifejezést is adott különféle szinteken.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök úgy vélekedett, hogy soha nem lett volna szabad bekéretni Bartosz Cichockit, mert ő volt az egyetlen nagykövet Kijevben, aki Ukrajna megtámadása után is állomáshelyén maradt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig arra figyelmeztetett, hogy most nincs helye a botrányoknak, és az érzelmeket „le kell hűteni”.
Az ukrajnai háború kezdetén Oroszország blokád alá vonta a fekete-tengeri ukrán kikötőket, ami miatt az ukrán agrártermékek exportja ezen az útvonalon lehetetlenné vált. A hadviselő felek – Törökország és az ENSZ közvetítésével – tavaly júliusban egyezségre jutottak a fekete-tengeri ukrán gabonaexport visszaállításáról. A szállítás újraindult, bár volumene fokozatosan csökkent.